Невреме

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Разни облици на невреме

Невреме – која било опасна метеоролошка појава со потенцијал да предизвика штета, сериозно општествено нарушување или загуба на човечки живот.[1][2][3] Видовите на тешки временски појави се менуваат во зависност од географската ширина, надморската височина, топографијата и атмосферските услови. Силен ветер, град, прекумерни врнежи и пожари се облици и ефекти на јако невреме, како и грмотевици, врнежи, торнада, поплави, тропски циклони и екстратропски циклони. Регионални и сезонски тешки временски појави вклучуваат снежни бури, ледени бури и песочни бури.[4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. World Meteorological Organization (October 2004). „Workshop On Severe and ExPOO Events Forecasting“. Архивирано од изворникот на 2017-01-03. Посетено на 2009-08-18.
  2. „Severe Weather 101 - NOAA National Severe Storms Laboratory“. nssl.noaa.gov. Посетено на October 23, 2019.
  3. „Severe Weather Facts“. factsjustforkids.com. Посетено на October 23, 2019.
  4. Glossary of Meteorology (2009). „Severe weather“. American Meteorological Society. Архивирано од изворникот на 30 September 2007. Посетено на 2009-08-18.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]