Прејди на содржината

Национален парк Торес дел Пајне

Координати: 51°0′0″S 73°0′0″W / 51.00000° ЈГШ; 73.00000° ЗГД / -51.00000; -73.00000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Национален парк Торес дел Пајне
МСЗП — Категорија II (национален парк)
Кулиѕр на Пајн и Бејновите Рогови
МестоРегион Магаланес, Чиле
Најблизок градПорто Наталес
Координати51°0′0″S 73°0′0″W / 51.00000° ЈГШ; 73.00000° ЗГД / -51.00000; -73.00000
Површина181,414 ha (448,280 acres)[1]
Воспоставен(а)мај 13 1959 (1959-05-13)
Посетители304,947 [2] (во 2019)
Управно телоНационална корпорација за шумарство
Торес д’Агостини, Торес Централ, Торес Монцино

Националениот парк Торес дел Пајне (шпански: Parque Nacional Torres del Paine) [3] е национален парк кој опфаќа планини, ледници, езера и реки во јужната чилеанска Патагонија. Кордилера дел Пајне е централното парче во паркот. Лежи во преодна област помеѓу магеланските супополарни шуми и патеките на Патагонија. Паркот се наоѓа 112 км2 северно од Порто Наталес и 312 км2 северно од Пунта Аренас. Паркот се граничи со националниот парк Бернардо О'Хигинс на запад и со Националниот парк Лос Гласијарес на север на територијата на Аргентина. Пајн значи „сино“ на мајчин јазик Tehuelche (Aonikenk) и се изговара ПИЕ-не, додека Торес значи „кули“.[4]

Националниот парк Торес дел Пајне е дел од Система Национален де Áреас Силвестрес Протегидас дел Естадо де Чиле (Национален систем на заштитени шумски области на Чиле). Во 2013 година, се мери приближно 181.414 хектари. Тој е еден од најголемите и најпосетувани паркови во Чиле. Паркот во просек годишно има околу 252.000 посетители, од кои 54% се странски туристи, кои доаѓаат од многу земји од целиот свет. Исто така е дел од Крајот на светскиот пат, туристички сценска рута.

Паркот е едно од 11-те заштитени подрачја на регионот Магаланес и Чилеанскиот Антарктик (заедно со четири национални паркови, три национални резервати и три национални споменици). Заедно, заштитените шумски подрачја сочинуваат околу 51% од земјиштето во регионот (6.728.744 хектари).

Торес дел Пајне се карактеристични три гранитни врвови на планинскиот венец Пајне или масивот Пајне. Од лево надесно тие се познати како Торес д’Агостини, Торес Централ и Торес Монцино. Тие се протегаат до 2.500 метри надморска височина, и им се придружува Куернос дел Пајне. Областа исто така може да се пофали со долини, реки како што се Пајне, езера и ледници. Добро познатите езера вклучуваат Греј, Пехо, Норденшелд и Сармиенто. Ледниците, вклучувајќи ги Греј, Пинго и Тиндал, припаѓаат на ледното поле на Јужна Патагонија.

Историја[уреди | уреди извор]

Торес дел Пајне

Флоренс Дикси, во својата книга објавена во 1880 година, дадел еден од првите описи на областа и ги спомнал трите кули како игли на Клеопатра.[5] За неа и нејзината партија понекогаш се смета дека се првите „странски туристи“ што ја посетиле областа што сега се нарекува Национален парк Торес дел Пајне.[6]

Неколку европски научници и истражувачи ја посетиле областа во следните децении, вклучувајќи ги Ото Норденшелд, Карл Скотцберг и Алберто Марија де Агостини.[6] Гинтер Плишхоу бил првата личност што прелетала над масивот Пајне.

Паркот е основан на 13 мај 1959 година [7] како Национален парк за туризам во Греј Лејк (Parque Nacional de Turismo Lago Grey) и го доби своето сегашно име во 1970 година.[6]

Во 1976 година, британскиот планинар Johnон Гарнер и двајца чувари на Торес дел Пајне, Пепе Аларкон и Оскар Гвинео, биле пионери на патеката Круг, која кружи околу масивот Пајн.[8]

Во 1977 година, Гвидо Монцино донирал 12.000 хектари (30.000 хектари) на чилеанската влада кога биле утврдени нејзините дефинитивни граници.[9] Паркот бил назначен за Светски Биосферен резерват од УНЕСКО во 1978 година.

Пожари[уреди | уреди извор]

Во 1985 година, еден турист започнал пожар во кој изгореле околу 150 км2 на паркот. Пожарот ги зафатиl областите источно и јужно околу езерото Пехо.[10]

Во февруари 2005 година, несреќен пожар предизвикан од чешки планинар, кој траел околу десет дена, уништил 155 км2 од паркот,[10] вклучувајќи околу 2 км² родна шума. Владата на Република понудила помош по пожарот и донирала 1 милион US$ за напорите на пошумување.[11]

Кон крајот на декември 2011 година до јануари 2012 година, еден виновник од Израел бил прогласен за виновен за подметнат пожар откако го фатил чувар на паркот кога запалил хартиена ролна во забранета област.[12] Ова изгоре околу 176 км2 на резерватот,[13] уништувајќи околу 36 км² од природната шума[14] и влијаело на повеќето области околу езерото Пехо и западните области околу езерото Сармиенто, но се оддалечило од Кордилера дел Пајне, централното парче на паркот.[15] Израелската влада испратила експерти за пошумување во зоната и се обврза да донира дрвја за да ги засадат погодените области. 

Како и да е, неодамнешните палео-еколошки студии извршени во рамките на Паркот индицираат дека пожарите биле чести феномени барем во текот на последните 12.800 години.[16]

Клима[уреди | уреди извор]

Карта од паркот

Според Кепеновата класификација на климата, паркот лежи во „умерената клима на студен дожд без сува сезона“. Метеоролошките услови на паркот се променливи поради сложената орографија.

Паркот е познат по силните ветрови. Најмногу ветрови се ноември - јануари,[17] што се совпаѓа со врвната туристичка сезона.

Температури[уреди | уреди извор]

Зоната се одликува со ладни лета, со температури пониски од 16 °C (61 °F) текот на најтоплиот месец (јануари). Зимата е релативно студена, со просечна висока температура во 5 °C (41 °F), и просечно ниско ниво од −3 °C (27 °F) .[18]

Врнежи[уреди | уреди извор]

Најмногу врнежи се март и април, со месечни просечни врнежи од 80 мм Ова претставува двојно поголема количина на врнежи од јули до октомври (зима), кои се суви месеци. Извршена е студија за точните хемиски компоненти на врнежите во паркот.[19]

Хидрологија[уреди | уреди извор]

Паркот поседува голема дренажна мрежа, која се состои од бројни реки, потоци, езера, езерца и каскади кои доаѓаат од леденото поле Јужна Патагонија и течат кон југоисток до звукот Елтима Есперанца кој ги погодува бреговите на градот Порто Наталес. Тековите на вода доаѓаат од надолжен профил и се многу турбулентни со брутални промени во текот, генерирани од водопади и брзаци.

Ледното поле Јужна Патагонија ја зазема целата западна страна на паркот. Ледното поле Јужна Патагонија храни четири главни ледници, тие се наоѓаат од север до југ од ледниците: Диксон, Греј, Запата и Тиндал. Овој последен ледник брзо се повлекува. Најголем е Ледникот Греј. Поделена е на две краци, поради појавата на полуостровниот мраз, вообичаено наречен Остров или Нунатак, кој станува очигледен малку повеќе со секоја измината година. Источната рака мери околу 1,2 км додека западниот има ширина околу 3,6 км. Должината на ледникот по нејзината патека кон внатрешноста на паркот е 15 км.

Студиите за ледниците во паркот им дадоа на научниците појасна слика за епохи на земјата или за тоа што се случило после последното време на ледницата.[20][21][22]

Географија[уреди | уреди извор]

Француска долина

Во пределот на паркот доминира масивот Пајн, кој е источен поттик на Андите, сместен на источната страна на Грејот на сивилото, драматично се издига над степската Патагонија. Мали долини ги одделуваат спектакуларните гранитни пајаци и планините на масивот. Тоа се: Вале дел Франсес (Француска долина), Вале Бадер, Вале Асенсио и Вале дел Силенсио (Долина на тишината).

Главата на Француската долина е цирк формиран од високи карпи. Колосалните sидови на Серо Кота 2000 и Серо Катедрал го интерпунираат западниот регион на Долината. Серо Кота 2000 е именуван по својата височина, нејзината највисока линија на контура е околу 2.000 метри. Серо Катедрал е именуван така затоа што неговото источно лице личи на фасадата на катедралата. На север, стои гранитниот арте, наречен Алета де Тибурон (англиски : Shark's Fin). На исток, од север кон југ, лежат врвовите Форталеза (Тврдина), Ла Еспада (Мечот), Ла Хоџа (Сечилото), Ла Маскара (Мумерот), Куерно Норте (Северен рог) и Главниот Куерно (Главен Рог).

Во долината на тишината гигантските гранитни ѕидови на Серо Форталеза и Серо Ескудо (Шилд планина) стојат лице в лице со западните лица на Торес дел Пајне. Долината Асенсио е нормална маршрута за да се стигне до глетката во Торес дел Пајне, која се наоѓа на брегот на млечно зелениот плев. Највисоката планина во групата е Пејн Гранде, чија висина била измерена во 2011 година со помош на GPS и било откриено дека е 2.884 метри.

Ледното поле Јужна Патагонија наметнува голем дел од паркот. Ледниците вклучуваат Диксон, Греј и Тиндал.

Меѓу езерата се наоѓаат езерото Диксон, езерото Норденшелд, езерото Пехо, езерото сиво, езерото Сармиенто и езерото Дел Торо. Само дел од второто е во границите на паркот. Сите се живописно обоени, најмногу поради карпестото брашно суспендирано во нивните води. Главната река што тече низ паркот е реката Пајне. Повеќето реки и езера од паркот се влеваат во Елтима Есперанца Саунд преку реката Серано.

Поглед кон Куернос дел Пајне од Лаго дел Торо наутро

Геологија[уреди | уреди извор]

Голем дел од геологијата на областа на Пајн масив се состои од креда седиментни карпи, кои биле упад од страна на миоценот.[23] Орогените и ерозивните процеси ја обликуваат денешната топографија, а глацијалната ерозија е главно одговорна за вајарството на масивот во последните десетици илјади години. Добар пример за второто е Куернос дел Пајне, чиишто централни ленти со изложен гранит силно се контрастираат со темниот аспект на нивните врвови, кои се остатоци од силно еродираниот седиментен слој.[24] Во случајот на Лас Торес, она што некогаш било нивниот надвисен седиментен камен слој е целосно еродиран, оставајќи го задниот отпорен гранит.

Во јуни 2014 година, научниците откриле фосили од најмалку 46 антички примероци од скоро целосни скелети на суштества слични на делфини, наречени Ихтиосаури, кои живееле пред 245 и 90 милиони години. До откритието се дошло откако топењето на ледниците открило нови карпести лица под нив.[25][26]

За време на последниот глацијален период, опсегот на ледникот во областа достигнал врв пред околу 48.000 години, многу порано отколку за северните локации на Чилое и Ленкихју.[27] За време на доцниот плеистоцен и раниот холоцен, постоеле низа проглацијални езера во областа Торес дел Пајне.[28] Последното од овие езера, Големиот Техуелче Палеолаке, ги опфаќа денешните езера Сармиенто и Дел Торо, плус голема површина на исток, со што опсегот Казадор е полуостров. Големиот Техуелче Палеолаке исчезнал откако бил исцеден околу 7.113 години пред сегашноста.[29] Античките езерски тераси го означуваат нивото достигнато од овие езера, иако постои голема несигурност во однос на нивната еволуција.

Биологија[уреди | уреди извор]

Calceolaria uniflora

Последната студија за значителен обем спроведена во врска со флората на паркот која била реализирана од Писано во 1974 година. Оваа студија испитала четири биотички зони кои ја сочинуваат територијата на паркот, утврдени според нивниот вегетациски тип.

Националниот парк Торес дел Пајне е украсен со прекрасна растителност, вклучувајќи го и зимзелениот Embothrium coccineum, кој произведува живописни црвени цвеќиња групирани во корими, и Calceolaria uniflora, со неверојатна форма и бои.

Паркот има 7 документирани видови Orchidaceae, вклучувајќи ја и Chloraea magellanica.[30]

Во паркот се евидентирани 85 невородени растителни видови, од кои 75 се од европско потекло, а 31 се сметаат за инвазивни.[31]

Паркот содржи четири вегетациони зони: степска Патагонија, грмушка пред-Анда, супеполарни шуми Магеланија и пустина на Андите. Во растителноста на степската патагонија доминираат видовите Вуик (главно Festuca gracillima), кои се отпорни на суровите ветрови и временските услови, карактеристични за регионот на Патагонија. Некои од доминантните растителни видови на пред-Андските грмушки се Mulinum spinosum (растение за перница) и Escallonia rubra, кои често се поврзуваат со други видови, вклучувајќи ги Anathrophyllun desideratum и Berberis buxifolia. Магеланската листопадна шума е дом на разни видови дрвја како што се Nothofagus pumilio и Nothofagus antarctica . Над дрворедот во пустината Андите, Escallonia rubra, Empetrum rubrum и Senecio skottsbergii го заземаат местото на дрвјата Nothofagus pumilio.

Студија за буковите дрвја и моделите за обновување на шумите во паркот е објавена во 1992 година.[32]

Фауна[уреди | уреди извор]

Гуанакос се едни од најчестите цицачи пронајдени во паркот. Другите цицачи вклучуваат лисици и пуми.[33] Во него се наоѓа и загрозениот чилеанец Хуемул. Проучено е предаацијата на гванако од страна на пумата во паркот.[34]

Паркот содржи популации за размножување од 15 видови птици грабливки и уште двајца други најверојатно се размножуваат тука. Меѓу нив се кондор, јастреб-орелот, каркара, магеланов був, пигмејскиот був.[35] Другите птици што живеат во паркот се чилеанското фламинго, Дарвиновата реа, лебед, лебед со црн врат, магелански клукајдрвец, магеланска гуска и ибиси со црно лице.

Туризам[уреди | уреди извор]

Пешачка патека во Торес дел Пајне

Националниот парк има над 252.000 посетители годишно. Тоа е популарна дестинација за пешачење во Чиле. Постојат јасно обележани патеки и многу рефугии кои обезбедуваат засолниште и основни услуги. Планинарите можат да се определат за еднодневно патување за да ги видат кулите, Француската долина или Ледник Греј или повеќедневна прошетка. Повеќедневните патеки вклучуваат популарна патека „W“, која трае околу три до пет дена и целосниот круг или маршрутата „О“, што обично трае од 7 до 9 дена.[36] Локациите за рефугио исто така имаат кампови и шатори за изнајмување. Готвење со камперска печка не е дозволено освен во локации за рефугио. Кампување е дозволено само на одредени кампови, а пожарите на дрва се забранети низ целиот парк. Фантастико Сур (приватно) и Вертице Патагонија (концесионер) и службата за национални паркови КОНАФ располагаат со разни рафјуџи и кампови во паркот. Од октомври 2016 година, задолжително е да се резервираат кампови или рефугии пред да влезете во паркот.[37][38] За помалку авантуристички посетители, има неколку хотели сместени во и околу паркот.[39]

Планинарите не смеат да залутаат од патеките во националниот парк. Влијанието на посетителот врз паркот е научно измерено.[40]

Потребен е заверен водич за пристап до некои делови од паркот. Овие аранжмани треба да се направат пред да влезете во паркот.

Посета на паркот се препорачува помеѓу септември и април, за време на јужната пролет, лето и рана есен. За време на летото, долгите светлосни часови се долги со оглед на јужната ширина. Надвор од оваа временска рамка, времето станува екстремно за поголемиот дел од јавноста. За време на јужната зима, дневната светлина се намалува на само 8 часа на ден.

Паркот е избран за петто најубаво место во светот од страна на National Geographic,[41] и 8-то светско чудо од TripAdvisor.[42]

Патеки за пристап[уреди | уреди извор]

До паркот може да се стигне по патот Чиле 9, кој е асфалтиран и ги поврзува Пунта Аренас и Порто Наталес и продолжува како асфалтен пат за 100 км, а потоа станува чакалски пат. Во зима се користи синџир на гуми поради нестабилни климатски услови. До паркот може да се стигне и преку поморски и воздушни патишта. Постојат автобуси кои заминуваат од Порто Наталес.[43]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „CONAF, Por Un Chile Forestal Sustentable“ (PDF) (шпански). CONAF. May 2013. стр. 76. Посетено на 2 April 2017.
 2. „Visitor Statistics“ (PDF). National Forest Corporation (Chile). 2019. стр. 3. Посетено на 28 Nov 2020.
 3. „Blown Away in Patagonia – Hiking Torres del Paine National Park“. GORP.com. Архивирано од изворникот на 2012-03-07. Посетено на 2012-01-02.
 4. Abraham, Rudolf (2011).
 5. Dixie, Florence, Lady (1880). Across Patagonia.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
 6. 6,0 6,1 6,2 „History of the park“. Official website. National Forest Service. Архивирано од изворникот на 2012-03-25. Посетено на 2011-06-09.
 7. „60th Anniversary of Torres del Paine National Park“. www.google.com (англиски). Посетено на 2019-05-16.
 8. „Ice bold“. The Sydney Morning Herald. 10 February 2007. Посетено на 13 September 2020.
 9. „History of Estancia Torres del Paine“. Fantastico Sur Lodges. Архивирано од изворникот на 2010-08-20. Посетено на 2010-05-25.
 10. 10,0 10,1 „Front page“. El Mercurio. 2012-01-02.
 11. „Chile and Czech Republic work to restore Torres del Paine Park — MercoPress“. En.mercopress.com. Посетено на 2012-01-02.
 12. S.A.P, El Mercurio. „La Segunda.com“. LaSegunda.com (шпански). Посетено на 2019-01-10.
 13. Becerra, Alex; Diaz, Marcos; Zagal, Juan Cristobal. „Feasibility study of using a Small Satellite constellation to forecast, monitor and mitigate natural and man-made disasters in Chile and similar developing countries“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2013-10-16. Посетено на 26 March 2013.
 14. „Cómo el fuego destruye esta reserva de la biósfera“. El Mercurio. 2012-01-02.
 15. „Infografía: Áreas afectadas por el incendio en Torres del Paine“. Emol.com. Архивирано од изворникот на 2012-01-08. Посетено на 2012-01-02.
 16. Francois, J.P. „Historia paleoambiental del ecotono bosque-estepa al interior del Parque Nacional Torres del Paine (Región de Magallanes, Chile) durante los últimos 14.800 años“. Thesis.
 17. „Weather and Climate: Torres del Paine“. Weather and Climate. 14 January 2020. Посетено на 14 January 2020.
 18. „Ecocamp Patagonia“. Архивирано од изворникот на 2013-01-02. Посетено на 4 December 2012.
 19. Galloway, James N.; William C. Keene (20 March 1996). „Processes controlling the composition of precipitation at a remote southern hemispheric location: Torres del Paine National Park, Chile“. Journal of Geophysical Research. 101 (D3): 6883–6897. Bibcode:1996JGR...101.6883G. doi:10.1029/95jd03229. Посетено на 4 December 2012.
 20. Fogwill, C.J.; P.W. Kubik (22 July 2005). „A Glacial Stage Spanning the Antarctic Cold Reversal in Torres del Paine (51°S), Chile, Based on Preliminary Cosmogenic Exposure Ages“. Geografiska Annaler: Series A, Physical Geography. A. 87 (2): 403–408. doi:10.1111/j.0435-3676.2005.00266.x.
 21. Marden, Christopher J. (1997). „Late-glacial fluctuations of South Patagonian Icefield, Torres del Paine National Park, southern Chile“. Quaternary International. 38–39: 61–68. Bibcode:1997QuInt..38...61M. doi:10.1016/S1040-6182(96)00019-5.
 22. Rivera, Andrés; Gino Casassa (November 2004). „Ice Elevation, Areal, and Frontal Changes of Claciers from National Park Torres del Paine, Southern Patagonia Ice Field“. Arctic, Antarctic, and Alpine Research. 36 (4): 379–389. doi:10.1657/1523-0430(2004)036[0379:IEAAFC]2.0.CO;2. Архивирано од изворникот на 29 June 2012. Посетено на 4 December 2012.
 23. Uwe Altenberger; Roland Oberhansli; Benita Putlitz; и др. (July 2003). „Tectonic controls and Cenozoic magmatism at the Torres del Paine, southern Andes (Chile, 51°10'S)“. Revista Geológica de Chile. 30 (1): 65–81. doi:10.4067/S0716-02082003000100005.
 24. Michel, Jürgen; Lukas Baumgartner; Benita Putlitz; Urs Schaltegger; Maria Ovtcharova (2008). „Incremental growth of the Patagonian Torres del Paine laccolith over 90 k.y.“. Geology. 36 (6): 459–462. Bibcode:2008Geo....36..459M. doi:10.1130/g24546a.1. Посетено на 4 December 2012.
 25. Dinosaur graveyard discovered in Chile's Torres del Paine National Park. 4 June 2014. https://www.youtube.com/watch?v=uPg00FhtUpw. 
 26. „Video: Dinosaur 'graveyard' discovered in Chile - Telegraph“. Telegraph.co.uk. 4 June 2014. Архивирано од изворникот на 2018-07-15. Посетено на 2021-05-07.
 27. García, Juan-Luis; Hein, Andrew S.; Binnie, Steven A.; Gómez, Gabriel A.; González, Mauricio A.; Dunai, Tibor J. (2018). „The MIS 3 maximum of the Torres del Paine and Última Esperanza ice lobes in Patagonia and the pacing of southern mountain glaciation“. Quaternary Science Reviews. 185: 9–26. Bibcode:2018QSRv..185....9G. doi:10.1016/j.quascirev.2018.01.013. |hdl-access= бара |hdl= (help)
 28. García, Juan-Luis; Hall, Brenda L.; Kaplan, Michael R.; Vega, Rodrigo M.; Strelin, Jorge A. (2014). „Glacial geomorphology of the Torres del Paine region (southern Patagonia): Implications for glaciation, deglaciation and paleolake history“. Geomorphology. 204: 599–616. Bibcode:2014Geomo.204..599G. doi:10.1016/j.geomorph.2013.08.036. |hdl-access= бара |hdl= (help)
 29. Solari, Marcelo A.; Le Roux, Jacobus P.; Hervé, Francisco; Airo, Alessandro; Calderón, Mauricio (2012). „Evolution of the Great Tehuelche Paleolake in the Torres del Paine National Park of Chilean Patagonia during the Last Glacial Maximum and Holocene“. Andean Geology. 39 (1): 1–21. doi:10.5027/andgeov39n1-a01.
 30. Domínguez, Erwin (2004). „Catálogo preliminar de la familia Orchidaceae del Parque Nacional Torres del Paine, XII Región, Chile“. Chloris Chilensis. 7 (1). Посетено на 2007-11-01.
 31. Domínguez, Erwin; Elvebakk, Arve; Clodomiro Marticorena; Aníbal Pauchard (December 2006). „Plantas introducidas en el Parque Nacional Torres del Paine, Chile“. Gayana Bot. [online]. 63 (2): 131–141. doi:10.4067/S0717-66432006000200001.
 32. Armesto, J.J.; I. Casassa; O.Dollenz (1992). „Age structure and dynamics of Patagonian beech forests in Torres del Paine National Park, Chile“. Vegetatio. 98: 13–22. doi:10.1007/bf00031633.
 33. „A Wild But Fragile Chile: Torres del Paine National Park“. Sounds and Colours. 2011-08-22. Архивирано од изворникот на 2012-10-02. Посетено на 2011-08-23.
 34. Wilson, Paul (Oct 2009). „Puma predation on guanacos in Torres del Paine National Park, Chile“. Mammalia. 48 (4). doi:10.1515/mamm.1984.48.4.515.
 35. Jaksic, Fabián; Iriarte, J. Agustín; Jiménez, Jaime E. (June 2002). „Las rapaces del Parque Nacional Torres del Paine, Chile: biodiversidad y conservación“. Rev. Chil. Hist. Nat. [online]. 75 (2): 449–461. doi:10.4067/S0716-078X2002000200014.
 36. „Torres del Paine Circuit Trek“. backpackers-review.com. Посетено на 5 March 2019.
 37. „Fantastico Sur“. Архивирано од изворникот на 2018-05-21. Посетено на 4 December 2012.
 38. „Vertice Patagonia“. Архивирано од изворникот на 2018-05-16. Посетено на 4 December 2012.
 39. „Accommodation“. TorresDelPaine.com. Архивирано од изворникот на 2018-07-15. Посетено на 2 April 2017.
 40. Farrell, Tracy A.; Jeffrey L. Marion (15 November 2010). „Trail Impacts and Trail Impact Management Related to Visitation at Torres del Paine National Park, Chile“. Leisure. 26 (1–2): 31–59. doi:10.1080/14927713.2001.9649928.
 41. „National Geographic The World's Most Beautiful Places Special Issue“. National Geographic. 2013. ASIN B00CUJ4K9Q. Архивирано од изворникот на 4 March 2016. Посетено на 2 January 2016.
 42. „About Us“. Parque Nacional Torres del Paine. Архивирано од изворникот на 2020-10-30. Посетено на 2 April 2017.
 43. „Interpatagonia“. Посетено на 4 December 2012.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]