Прејди на содржината

Љанкихуе (езеро)

Координати: 41°08′S 72°47′W / 41.133° ЈГШ; 72.783° ЗГД / -41.133; -72.783
Од Википедија — слободната енциклопедија
Љанкихуе
Езерото Љанкихуе со вулканот Осорно
Координати41°08′S 72°47′W / 41.133° ЈГШ; 72.783° ЗГД / -41.133; -72.783
Главни истециМаулин
Сливни земјиЧиле
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
}}
860 km2 (330 ми) км2
Најг. длабочина317 м (1,040 ст) м
Надм. височина70 м (230 ст) м
Населени местаПорто Варас, Љанкихуе, Фрутиљар, Порто Октај

Езерото Љанкихуе е второто по големина езеро во Чиле со површина од околу 860 км2. Се наоѓа во јужниот регион Лос Лагос во покраините Љанкихуе и Осорно.