Љанкихуе (езеро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Љанкихуе
Љанкихуе - Езерото Љанкихуе со вулканот Осорно
Езерото Љанкихуе со вулканот Осорно
Координати 41°08′ ЈГШ 72°47′ ЗГД / 
Главен истек Маулин
Земји во сливот Чиле
Површина 860 km² (330 sq mi)
Макс. длабочина 317 m (1,040 ft)
Надм. височина на површината 70 m (230 ft)
Населени места Порто Варас, Љанкихуе, Фрутиљар, Порто Октај

Езерото Љанкихуе е второто по големина езеро во Чиле со површина од околу 860 km². Се наоѓа во јужниот регион Лос Лагос во покраините Љанкихуе и Осорно.

Reflection at Two Jack Lake.jpg Оваа статија за езеро е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!