Национален парк Лагуна Сан Рафаел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Национален парк Лагуна Сан Рафаел
МСЗП — Категорија II (национален парк)
Campo de Hielo Norte.jpg
Ледено поле Северна Патагонија
МестоРегионот на Ајсен дел генерал Карлос Ибанез дел Кампо, Чиле
Најблизок градПорто Чакабуко
Координати46°40′S 73°55′W / 46.667° ЈГШ; 73.917° ЗГД / -46.667; -73.917Координати: 46°40′S 73°55′W / 46.667° ЈГШ; 73.917° ЗГД / -46.667; -73.917
Површина17,420 km2 (6,726 ми)
Воспоставен(а)1959
Управно телоНационална корпорација за шумарство

Национален парк Лагуна Сан Рафаел (шпански изговор: [laˈɣuna san rafaˈel]) е парк сместен на тихоокеанскиот брег на јужниот дел на Чиле. Паркот е именуван по лагуната Сан Рафаел, формирана со повлекувањето на ледникот Сан Рафаел. Создадено во 1959 година, зафаќа површина од 17.420 километри и го вклучува ледното поле Северна Патагонија. Фјорд е повеќе од 16 километри долга, и е една од главните атракции на паркот.

Историја[уреди | уреди извор]

Поглед на ледникот над езерото Сан Рафаел.

Не-домородните луѓе прво ја истражувале областа Лагуна Сан Рафаел во 1675 година. На ледник на истото име било земјо-раскинувачки ледник во тоа време. Веројатно стигнала повторно до лагуната некое време помеѓу 1741 и 1766 година, а од тој датум е ледник.[1]

Паркот бил назначен за Светски биосферен резерват од УНЕСКО во 1979 година.

Паркот се состои од некои од повисоките Анди планините на Патагонија, како што Монте Сан Валентин, Серо Ареналес, Серо Хиадес и Серо Паред Норте.

Овој парк содржи голем број реки. Реката Сан Тадео се наоѓа на Истмот на Офкви и се влева во заливот Сан Квинтин во северниот дел на Пенанскиот залив. Исто така, постојат различни реки кои се граничат со паркот, како што се реката Бејкер и реката Експлорадорес. Реката Темпанос (всушност не е река) ја поврзува лагуната Сан Рафаел со Заливот Елефантес, јужниот дел на каналот Мораледа.

Езерото Презеде Риос се протега на границата помеѓу паркот и Националниот резерват Лас Гваитекас.

Клима[уреди | уреди извор]

Повлекување на ледникот Сан Рафаел (преден план) помеѓу 1990 и 2000 година.

Просечните годишни врнежи од дожд кај Кабо Рапер (лат 46°50 'С.), на отворено крајбрежје на полуостровот Таитао, се околу 2.000 мм. Одејќи кон исток, количината на врнежи се зголемува во заштитените области на чилеанскиот внатрешен премин, што е слично на оној во регионот Лос Лагос. Просечните годишни врнежи снимени помеѓу 1981 и 1985 година на метеоролошката станица Лагуна Сан Рафаел (лат 46 ° 37 'С.) биле 4.440 мм. На повисоки височини, зголемувањето на врнежите е значително и е во форма на снег на ледното поле Северна Патагонија, забележувајќи се над 6.000 мм на годишни врнежи.[1]

Биологија[уреди | уреди извор]

Неколку видови птици наоѓаат засолниште во паркот, вклучувајќи албатроси со црни веѓи, лебеди со црн врат и корморани. Дивиот свет во оваа област вклучува и чилеански делфини, морски лавови, морски видри и слонови.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 USGS. „P 1386-I -- Chile and Argentina - Wet Andes“. Посетено на 2006-12-15. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „usgs“ е зададен повеќепати со различна содржина.