Нарден

Координати: 52°18′N 5°10′E / 52.300° СГШ; 5.167° ИГД / 52.300; 5.167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нарден
Град
Воздушната фотографија од историскиот град Нарден
Воздушната фотографија од историскиот град Нарден
Highlighted position of Naarden in a municipal map of North Holland
Локација во покраината Северна Холандија
ЗемјаХоландија
ПокраинаСеверна Холандија
ОпштинаГоисе Мерен
Површина[1]
 • Вкупна32,90 км2 (1,270 ми2)
 • Земјишна21,40 км2 (830 ми2)
 • Вода11,50 км2 (440 ми2)
Надм. вис.[2]&100000000000000030000003 м
Население (август 2017)[3]
 • Вкупноdata missing
ДемонимNaardenees, Naardenaar
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.1410–1414
Повик. бр.035
Мреж. местоnaarden.nl

Нарден (холандски изговор: [ˈnaːrdə(n)]  ( слушни)) — град и поранешна општина во регионот Гои во покраината Северна Холандија во Холандија. Таа е дел од новата општина Гоисе Мерен од 2016 година.

Историја[уреди | уреди извор]

Нарден ги доби градските права во 1300 година и во тоа време бил единствениот град во Хет Гои регионот со овие права, а подоцна се развил во утврден гарнизон град со текстилна индустрија.

Нарден е пример на ѕвезда тврдина, заедно збогатен со ѕидови и ровови. Рововите и ѕидовите биле вратени, односно реставрирани .

Јан Амос Коменски бил погребан во градот,а неговиот мавзолеј може да се посети.

И покрај претходно неговото значење, населението во Нарден било надминато од страна на Хилверсум во 18 век, а денес тоа е помала и од неговиот сосед Бусум.

Карактеристична форма на градот е тоа што претставувал собирна точка за сојузнички бомбардери, кои се вратиле во Англија по рациите во Германија.

Нарден беше посебна општина до 2015 година. На 1 јануари 2016 година, општина Нарден се спои со Mуиден и Бусум за да се формира нова општина Гоисе Мерен.

Географија[уреди | уреди извор]

Карта на поранешната општина Нарден, во 2015 година

Градот Нарден се наоѓа во општина Гоисе Мерен во западниот дел на Холандија. Таа се наоѓа во Гои регионот во југоисточниот дел на покраината Северна Холандија.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Компанијата Сторк Б.В [Stork B.V.] ја има главната канцеларија во Нарден.[4]

Атракции[уреди | уреди извор]

Нарден е дом на Музејот на Холандската тврдина (Nederlands Vestingmuseum). Исто така Нарден е домаќин на фотографскиот натпревар Нарден- Фото-фестивал, на Велики петок, во изведба на Бах Св. Матеј Страст во локалната црква, која е наречена Големата Црква или Vitus црквата.

Големата црква

Големата Црква (Grote Kerk) се наоѓа на Маркстрат и датира од 15 век. Пред протестантската реформација беше именуван за Свети Вит. Таа е една од најстарите цркви во Холандија, и ја имаше среќата да ја преживее шпанската инвазија на 1572 година, а потоа и палењето на градот. Црквата има многубројни дрвени сводови кои се насликани со сцени од Аватарот и Новиот завет. Тие биле скриени многу години и беа откриени во последната реставрација. Црквата е место за голем број на културни активности, како орган музика и двогодишниот Нарден Фото фестивал.

Шпанската куќа, со дизајн на сеќавање на масакрот од 1572 година.

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Најблиската станица е Нарден-Бусум железничката станица, која ги опслужува граѓните на линии со Алмере, Амерсфорт, Амстердам и Утрехт.

Познати лилности[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Клучни бројки за соседствата“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. Посетено на 12 март 2014.
  2. „Postcodetool for 1411EC“. Actueel Hoogtebestand Nederland (холандски). Het Waterschapshuis. Посетено на 19 March 2014.
  3. „Прираст на населението; региони по месеци“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 27 октомври 2017. Посетено на 27 октомври 2017.
  4. "Contact information Архивирано на 16 јануари 2012 г.." Stork B.V. Посетено на 10 January 2012. "Stork Head office Stork B.V. Amersfoortsestraatweg 7 1412 KA NAARDEN"

Надворешни врски[уреди | уреди извор]