Бусум

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бусум
Град и поранешна општина
Бусум преку градското сообрание
Бусум преку градското сообрание
Знаме на Бусум
Знаме
Грб на Бусум
Грб
Highlighted position of Bussum in a municipal map of North Holland
Location in North Holland
Координати: 52°17′N 5°10′E / 52.283° СГШ; 5.167° ИГД / 52.283; 5.167Координати: 52°17′N 5°10′E / 52.283° СГШ; 5.167° ИГД / 52.283; 5.167
ЗемјаХоландија
ПровинцијаСеверна Холандија
ОпштинаХоисе Мерен
Површина[1]
 • Вкупна8,15 км2 (315 ми2)
 • Земјишна8,09 км2 (312 ми2)
 • Вода0,06 км2 (2 ми2)
Надм. вис.[2]&100000000000000010000001 м
Население (мај 2014)[3]
 • ВкупноШаблон:Население Бусум
 • Густина4.046/км2 (10,480/ми2)
ДемонимBussumer
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Postcode1400–1406
Area code035
Мреж. местоbussum.nl

Бусум (холандски изговор: [ˈbɵsəm]  ( слушни)) е град и поранешна општина во регионот на Хет Гои (Het Gooi) во југоисточниот дел на покраината Северна Холандија во Холандија. Од 2016 година, Бусум е дел од новата општина Гоисе Мерен.

Бусум имал население од 32.731 во 2014 година и покриени со површина од 815 км2 (314.67.325.921.209 sq mi).

Историја[уреди | уреди извор]

После долго време Бусум не беше повеќе од селце, се наоѓа меѓу тревниците на Хет Гои и бил првпат споменат во 1306 година. Во тоа време, Бусум имал големи тревници со многу мали фарми со овци и шуми како што е прикажано на стари мапи. Бусум се наоѓа во близина на утврдениот град Нарден кој бил утврден од 1369 година наваму. Во 1470 година Бусум бил населен со околу 250 луѓе, што го прави најмалото село во Хет Гои регионот.

Бусум стана независен од Нарден во 1817 година, но тоа не беше само поради доаѓањето на железничка линија во 1874 година, Бусум се развивал. Две железнички станици се изградени во градот, кои се уште постојат денес: Нарден-Бусум и Јужен Бусум, како и врската помеѓу Амстердам и Хилверсум. Од 1898 до 1907 година, во Бусум е сместена првата холандска социјалистичка колонија по примерот на Соединетите Американски Држави на Торо, формиранз од страна на писателот и психијатар Фредерик ван Ееден. Во 1951 година, Бусум беше домаќин на првата холандска национална телевизија, се до 1964 година.

Бусум беше поставен за да се спои со локалните општини на Нарден и Мауден, на 1 јануари 2016 година.

Локален парламент[уреди | уреди извор]

Последниот локален совет на Бусум се состоеше со 23 пратенучки места поделени на повеќе партии.

Познати жители[уреди | уреди извор]

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Градот Бусум има две железнички станици: Нарден-Бусум и Јужен Бусум.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Kerncijfers wijken en buurten“ [Key figures for neighbourhoods]. CBS Statline (холандски). Централна статистичка служба. 2 јули 2013. конс. 12 март 2014. 
  2. „Postcodetool for 1404EP“. Actueel Hoogtebestand Nederland (Dutch). Het Waterschapshuis. конс. 25 February 2014. 
  3. „Bevolkingsontwikkeling; regio per maand“ [Population growth; regions per month]. CBS Statline (холандски). Централна статистичка служба. 26 јуни 2014. конс. 24 јули 2014. 

Надоврешни врски[уреди | уреди извор]