Марвин Компер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Марвин Компер
Marvin Compper 5.jpg
Лични податоци
Роден на 14 јуни 1985 (1985-06-14) (34 г.)
Роден во Тибинген, Западна Германија
Висина &100000000000001850000001,85 м
Позиција централен одбранбен
Клупски податоци
Сегашен клуб Фјорентина Фјорентина
Број 5
Младинска кариера
Борусија Менхенгладбах
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2003-2007 Б. Менхенгладбах II 51 (5)
2005-2008 Борусија Менхенгладбах 31 (0)
2008-2013 Хофенхајм 157 (6)
2013- Фјорентина 12 (0)
Репрезентација
2008- Германија 1 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 15 февруари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 15 февруари 2012

Марвин Компер (роден на 14 јуни 1985 година во Тибинген) е германски фудбалер кој игра како централен дефанзивец за Фјорентина во Серија А.

Кариера[уреди | уреди извор]

Рана кариера[уреди | уреди извор]

Во текот на сезоната 2002-03, Компер се преселил од младинскиот тим на Штутгарт во аматерскиот тим на Борусија Менхенгладбах. Во 2005 година, тој добил професионален договор. Поради повредите на двајца играчи Филип Демс и репрезентативниот дефанзивец на Германија Марсел Јансен, тој станал редовен играч во есента на 2006 година во Бундеслигата. Во првата половина од сезоната 2007-08, Компер одиграл само три натпревари за Борусија Менхенгладбах. Поради ова, во јануари 2008 година тој го напуштил клубот и потпишал за Хофенхајм 1899.

Хофенхајм[уреди | уреди извор]

Компер дебитирал за Хофенхајм на 1 февруари 2008 во натпревар од 2. Бундеслига против Вехен Виезбаден во кој неговиот тим победил со 2-0. Тој одиграл 17 натпревари во вториот дел од сезоната и бил еден од поважните играчи на клубот кој изборил промоција во 1. Бундеслига. Компер играл и во натпреварот од првото коло од Бундеслигата во сезоната 2008-09, кога Хофенхајм на најдобар можен начин го прославил почетокот на својата прва сезона во Бундеслигата, победувајќи го Енерги Котбус со 3-0 нагости. Својот прв погодок за клубот, Компер го постигнал на 27 септември 2008 во поразот нагостувањето кај Вердер Бремен со 5-4.

Тој бил незаменлив во клубот и во наредните три сезони во Бундеслигата. Но за разлика од претходните сезони кога клубот бил стабилен во средината на табелата, во сезоната 2012-13 тие не почнале добро и се нашле на последното место во лигата. Смената на неколкуте тренери придонела за многу промени и во играчкиот кадар, па кон крајот на јануари 2013 тогашниот тренер Марко Курц го изоставил Компер од тимот ставајќи го во втор план.

Фјорентина[уреди | уреди извор]

На 25 јануари 2013 година, Компер се пресели во редовите на италијанската Фјорентина за сума од 200.000 €.[1]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Compper: Florenz statt Hoffenheim“ (German). kicker.de. 25 January 2013. конс. 25 January 2013.