Прејди на содржината

Маи

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Маите)
Оваа статија е за денешниот народ Маи, за старата цивилизација, видете Мајанска цивилизација.

Маите се американски староседелски народи во Мексико и северниот дел на Средна Америка. Овој термин се користи за тие народи поради големата сличност на етничките групи, но секоја си има свои специфичности и поедини одлики. Денес има околу 7 милиони Маи во тој регион. Етничките Маи од јужно Мексико, Гватемала, Белиз, Ел Салвадор и западен Хондурас успеале да го задржат античкото културно наследство до денес. Некои од Маите се интегрирале во модерните општества, но има и голем број на етнички групи кои останале да живеат според традиционалниот начин на живот.

Најголем број на Маи живеат во Јукатан, Мексико, и во средноамериканските држави Белиз, Гватемала, Хондурас и Ел Салвадор.

Наводи[уреди | уреди извор]

Chiappari, Christopher L. (2002). „Toward a Maya Theology of Liberation: The Reformulation of a "Traditional" Religion in the Global Context“. Journal for the Scientific Study of Religion. 41 (1): 47–67. doi:10.1111/1468-5906.00099.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
Grube, Nikolai (2006). „Maya Today - From Indios Deprived of Rights to the Maya Movement“. Во Nikolai Grube (Ed.) (уред.). Maya: Divine Kings of the Rain Forest. Eva Eggebrecht and Matthias Seidel (assistant Eds.). Cologne: Könemann Press. стр. 417–425. ISBN 3-8331-1957-8. OCLC 71165439.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link) CS1-одржување: излишен текст: список на уредници (link)
Mooney, James  „Maya Indians“ . Catholic Encyclopedia. New York: Robert Appleton Company. 1913.
Restall, Matthew (1997). The Maya World. Yucatecan Culture and Society, 1550-1850. Stanford: Stanford University Press. ISBN 9780804736589.
Riis-Hansen, Anders (1992). „Interview with Rigoberta Menchu Tum“. Commission for the Defense of Human Rights in Central America (CODEHUCA). Посетено на 2006-07-03.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
Warren, Kay B. (1998). Indigenous Movements and Their Critics: Pan-Maya Activism in Guatemala. Princeton: Princeton University Press. ISBN 978-0-691-05882-5.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]