Лучка Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лучка Река
Лучка Река.jpg
Реката во близина на селото Луке
ДржаваМакедонија Македонија
ОпштинаCoat of arms of Kriva Palanka Municipality.svg Крива Паланка
СелаЛуке
Слив
Главен изворБилино
УстиеДобровничка Река
42°17′28″N 22°17′57″E / 42.29111° N; 22.29917° E / 42.29111; 22.29917Координати: 42°17′28″N 22°17′57″E / 42.29111° N; 22.29917° E / 42.29111; 22.29917
ТечениеДобровничка РекаКрива РекаПчињаВардарЕгејско Море

Лучка Рекарека во Североисточна Македонија.

Течение[уреди | уреди извор]

Реката извира на планината Билино, северно од градот Крива Паланка. По своето течение, реката поминува низ селото Луке по кое го добила името.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 45. ISBN 978-9989-2117-6-8.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]