Добровничка Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Добровничка Река
Реката Добровница.jpg
Реката во близина на селото Добровница
ДржаваМакедонија Македонија
ОпштинаCoat of arms of Kriva Palanka Municipality.svg Крива Паланка
СелаДобровница
Слив
Главен изворБилино
УстиеКрива Река
ТечениеКрива РекаПчињаВардарЕгејско Море


Добровничка Река (нарекувана некогаш и само Добровница) — река во Македонија, сместена на планината Билино.[1]

Реката тече низ селото Добровница, северно од градот Крива Паланка.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]