Линија Бутовскаја (Московско метро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бутовскаја
Преглед
Изворен називБу́товская
СопственикМосковски Метрополитен
Бр. на линија12
МестоМосква
Последни станициБицевски Парк (север)
Бунинскаја Алеја (југ)
Станици7
Опслужување
ВидМетро
СистемМосковско метро
Превозник/циМосковски Метрополитен
Возен парк81-740/741
81-740/741.1
81-740А/741А
81-740.4/741.4
Патници дневно48.500
Историја
Пуштена27 декември 2003
Технички
Должина10 км
Одликаподземна и надземна железница
Колосек1.520 мм (4 ст 11 56 in)
План на трасата
Непознат дел од трасата „utKINTACCa“
Бицевски Парк
Линија Калужско-Рижскаја (Московско метро)
Непознат дел од трасата „utACC“
Лесопарковаја
Непознат дел од трасата „utKRZW“
Река Битца
Непознат дел од трасата „utSKRZ-G4“
Серпуховско-Тимирјажевскаја (Московско метро)
Непознат дел од трасата „PARKING“ Непознат дел од трасата „utINT“
Улица Старокачаловска
Линија Серпуховско-Тимирјажевскаја (Московско метро)
Непознат дел од трасата „utABZg+l“ Непознат дел од трасата „utCONTfq“
поврзување со линија Линија Серпуховско-Тимирјажевскаја (Московско метро)
Непознат дел од трасата „uhtSTRe“
Непознат дел од трасата „uhACC“
Улица Скобелевскаја
Непознат дел од трасата „PARKING“ Непознат дел од трасата „uhACC“
Булевар Адмирала Ушакова
Непознат дел од трасата „uhACC“
Улица Горчакова
Непознат дел од трасата „uhKACCe“
Бунинскаја Алеја
Шемава:

Линија Бутовскаја (руски: Бу́товская линия) — линија на московското метро.

Станици[уреди | уреди извор]

Име на станица Датум на отворање Пренос Длабочина (м) Слика
Бицевски Парк (Битцевский парк) 27 февруари 2014 -10
Лесопарковаја (Лесопарковая) 27 февруари 2014 -10
Улица Старокачаловска (Улица Старокачаловская) 27 декември 2003 -10
Улица Скобелевскаја (Улица Скобелевская) 27 декември 2003 +9,6
Булевар Адмирала Ушакова (Бульвар Адмирала Ушакова) 27 декември 2003 +9,6
Улица Горчакова (Улица Горчакова) 27 декември 2003 +9,6
Бунинскаја Алеја (Бунинская аллея) 27 декември 2003 +9,6