Бунинскаја Алеја (Московско метро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бунинскаја Алеја

Бу́нинская алле́я
Општи информации
МестоЈужноје Бутово
Југозападен административен округ
Москва
 Русија
СопственикМосковски Метрополитен
ЛинииЛинија Бутовскаја (Московско метро) Бутовскаја
Перони1
Колосеци2
Поврзана соАвтобус: с53, 94, 117, 117к, 288, 313, 636, 967
Објект
Длабочина+9,5 метри
Нивоа на пероните1
Паркингне
Пристап за инвалидида
АрхитектЛ. Л. Борзенков
Други информации
Код на станицата195, Ба
Историја
Отворена27 февруари 2014

Бунинскаја Алеја (руски: Бу́нинская алле́я) — станица на московското метро во Јужноје Бутово, Москва, Русија. Се наоѓа на линијата Бутовскаја и служи како нејзин јужен крај.