Бицевски Парк (Московско метро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бицевски Парк

Би́тцевский парк
Општи информации
МестоЈасенево
Југозападен административен округ
Москва
 Русија
СопственикМосковски Метрополитен
ЛинииЛинија Бутовскаја (Московско метро) Бутовскаја
Перони1
Колосеци2
Поврзана соЛинија Калужско-Рижскаја (Московско метро) Новојасеневскаја
Автобус: 262, т81
Објект
Длабочина-9,5 метри
Нивоа на пероните1
Паркингне
Пристап за инвалидида
АрхитектН. И. Шумаков и Г. С. Мун
Други информации
Код на станицатаБц
Историја
Отворена27 февруари 2014

Бицевски Парк (руски: Би́тцевский парк) — станица на московското метро во Јасенево, Москва, Русија. Се наоѓа на линијата Бутовскаја и служи како нејзин северен крај. Станицата била отворена на 27 февруари 2014 година. Таа е поврзана со линијата Калужско-Рижскаја преку станицата Новојасеневскаја.