Улица Старокачаловска (Московско метро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Улица Старокачаловска

У́лица Ста́рокачаловская
Општи информации
МестоСеверноје Бутово
Југозападен административен округ
Москва
 Русија
СопственикМосковски Метрополитен
ЛинииЛинија Бутовскаја (Московско метро) Бутовскаја
Перони2
Колосеци2
Поврзана соСерпуховско-Тимирјажевскаја (Московско метро) Булевар Дмитриј Донској
Автобус: е91, 18, с53, 94, 108, 146, 213, 523, 737, 813, с916, 948, 967, 1004, н8
Објект
Длабочина-10 метри
Нивоа на пероните1
Паркингда
Пристап за инвалидине
АрхитектВ. З. Филипов и С. А. Петросјан, коавтори И. В. Петрова и Т. А. Силакадзе
Други информации
Код на станицата191, Кч
Историја
Отворена27 февруари 2014

Улица Старокачаловска (руски: У́лица Ста́рокачаловская) — станица на московското метро во Северноје Бутово, Москва, Русија. Се наоѓа на линијата Бутовскаја, помеѓу станиците Лесопарковаја и Улица Скобелевскаја.