Московска обиколница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Московска обиколница (МКАД)
Московская кольцевая автомобильная дорога
МКАД на мапата на Москва
Информации за правецот
Должина:108.9 км
Постоел:1961 – денес
Местоположба
Поважни градови:Москва

Московска обиколница (руски: Московская кольцевая автомобильная дорога) или МКАД — обиколница што се протега претежно на градската граница на Москва со должина од 108,9 км 35 излези (вклучувајќи десет клучки). Завршена е во 1962 година. Ограничувањето на брзината е 100 км/ч.