Улица Скобелевскаја (Московско метро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Улица Скобелевскаја

У́лица Ско́белевская
Општи информации
МестоЈужноје Бутово
Југозападен административен округ
Москва
 Русија
СопственикМосковски Метрополитен
ЛинииЛинија Бутовскаја (Московско метро) Бутовскаја
Перони1
Колосеци2
Поврзана соАвтобус: с1, 523, 636, 877, с916, 967, н8
Објект
Длабочина+9,6 метри
Нивоа на пероните1
Паркингне
Пристап за инвалидида
АрхитектЛ. Л. Борзенков
Други информации
Код на станицата192
Историја
Отворена27 декември 2003

Улица Скобелевскаја (руски: У́лица Ско́белевская) — станица на московското метро во Јужноје Бутово, Москва, Русија. Се наоѓа на линијата Бутовскаја, помеѓу станиците Улица Старокачаловска и Булвар Адмирала Ушакова.