Лесопарковаја (Московско метро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лесопарковаја

Лесопа́рковая
Општи информации
МестоЧертаново Јужноје
Јужен административен округ
Москва
 Русија
СопственикМосковски Метрополитен
ЛинииЛинија Бутовскаја (Московско метро) Бутовскаја
Перони1
Колосеци2
Поврзана соАвтобус: 359, 363, 365к, 397, 406, 407, 410, 413, 417, 423, 426, 428к, 430, 432, 435, 446, 458, 837, 1039, 1040, 1042, 1142, 1365, МЦ1
Објект
Длабочина-10 метри
Нивоа на пероните1
Паркингне
Пристап за инвалидида
АрхитектВ. З. Филипов и С. А. Петросјан
Други информации
Код на станицата192
Историја
Отворена27 февруари 2014

Лесопарковаја (руски: Лесопа́рковая) — станица на московското метро во Чертаново Јужноје, Москва, Русија. Се наоѓа на линијата Бутовскаја, помеѓу станиците Бицевски Парк и Улица Старокачаловска.