Прејди на содржината

Лекси Греј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Александра Каролин Греј
Alexandra Caroline Grey
лик од 'Вовед во анатомија'
Чилер Ли како Д-р Лекси Греј
Прво појавувањеПробувам 1-2-3
СоздавачШонда Рајмс
ТолкуваЧилер Ли
Информации
АлијасЛекси
ПрекарЛексипедија
„3“
Малата Греј
ЗвањеДоктор по медицина
ЗанимањеХируршки стажист во Сиетл Грејс
Врски и односи
РомансиМарк Слоун (момче)
Алекс Карев (сексуална врска)
Џорџ О‘Мали (поранешно момче)
PодителиТачер Греј (татко)
Сузан Греј (мајка; почината)
Браќа и сестриМередит Греј (полусестра по таткова линија)
Моли Греј Томпсон (сестра)
РодниниЛора Греј Томпсон (внука)
Ерик Томпсон (зет)

Александра Каролин „Лекси“ Греj (англиски: Alexandra Caroline „Lexie“ Grey) е измислен лик од телевизиската серија на ABC, Вовед во анатомија. Ликот е толкуван од Чилер Ли, а е создаден од Шонда Рајмс. Од четвртата сезона таа се појавува како главна улога.[1] Таа е нарекувана „Лексипедија“ од Алекс Карев и „Малата Греј“ од нејзиното момче Марк Слоун.

Создавање

[уреди | уреди извор]

Карактер

[уреди | уреди извор]

Фабула на ликот

[уреди | уреди извор]

Прифатеност

[уреди | уреди извор]
  1. „Breaking Grey's/Private Practice Casting News! - Ausiello Report | TVGuide.com“. Архивирано од изворникот на 2008-12-06. Посетено на 2009-04-15.