Дерек Шепард

Од Википедија — слободната енциклопедија
Д-р Дерек Шепард
Dr. Derek Shepherd
'Вовед во анатомија' лик од
Derek Sheppard.jpg
Патрик Демпси како Дерек Шепард
Прво појавувањеA Hard Day's Night
СоздавачШонда Рајмс
ТолкуваПатрик Демпси
Информации
ПрекарД-р Сон (понекогаш Д-р Совршен) (Dr. McDreamy)
ПолМашки
Звањедоктор по медицина
ЗанимањеГлава на Неврохирургија во Сиетл Грејс
СемејствоМајка
Татко (мртов)
Кетлин (сестра)
Ненси (сестра)
Уште две сестри (неименувани)
СопружникД-р Адисон Ментгомери

Дерек Шепард (англиски: Derek Shepherd) е измислен лик од телевизиската серија на ABC, Вовед во анатомија. Ликот го толкува глумецот Патрик Демпси, кој ја доби Наградата избор на народот во 2007 и 2008 за улогата. За улогата на Дерек Шепард, првобитно бил планиран глумецот Роб Лоу, но Патрик Демпси се покажал како најдобра варијанта.

Позадина[уреди | уреди извор]

Дерек е роден во трудољубива среднокласна фамилија во Њујорк и е единствен син од семејство со пет деца. Неговиот татко умрел кога тој бил доста млад, но тој и неговите сестри решиле да надминат се и покрај се сите пет деца Шепард завршиле медицинско училиште и станале доктори. Познато е дека неговата сестра Ненси специјализирала oбстетиција и гинекологија а другата Кетлин станала психијатар. Најдобриот пријател на Дерек од детството Марк Слоун, кој станал побогат и по нечувствителен, го сметале како втор син на семејството Шепард.

Дерек се омажил со неговата девојка од факултет, Адисон Ментгомери и во 1994 двајцата станале стажисти со ментор д-р Ричард Вебер. По многу учење и откако ги поминале стажистките години и резидентските тие станале едни од најдобрите хирурзи во нивното поле. Но поради голема посветеност кон кариерите нивниот брак отуѓил и довело да Адисон спие со Марк.

Откако ги нашол Адисон и Марк во кревет тој го прекинал бракот (но не законски) и се преселил во Сиетл, прифаќајки ја понудената работа од неговиот бивши наставник, д-р Ричард Вебер, како глава на неврохирургија во Сиетл Грејс и почнал да живее во приколка во Сиетл.

Краток Преглед[уреди | уреди извор]

Професионално, Дерек е еден од најдобрите неврохирурзи во светот.

Семејството е многу важно за Дерек.

Историја на ликот[уреди | уреди извор]

Прва сезона[уреди | уреди извор]

Втора сезона[уреди | уреди извор]

Трета сезона[уреди | уреди извор]

Четврта сезона[уреди | уреди извор]

Петта сезона[уреди | уреди извор]

Интересни факти[уреди | уреди извор]

1. Омилен вкус на сладоледКафе
2. Омилен пијалакЗаледен скоч
3. Од време на време сака да испуши пура
4. Сака да рибари
5. Никогаш не танцува јавно (но сепак има танцувано со Адисон на финалето на втората сезона на матурата)
6. Омилена книга − The Sun Also Rises
7. Омилен бендThe Clash
8. Омилена боја − Индиго
9. Има лузна на челото, тоа е причината зошто веќе не вози мотоцикл
10.Живее во приколка
11. Има 4 сестри, 9 внуки и 5 внуци

Сево ова Дерек и го кажува на Мередит во една реченица.