Адисон Форбс Монтгомери

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Адисон Монтгомери)
Д-р Адисон Форбс Монтгомери
Dr. Addison Forbes Montgomery
лик од Вовед во анатомија
Addisonfm.jpg
Кејт Волш како Адисон Монтгомери Шепард
Прво појавувањеA Hard Day's Night
(Вовед во анатомија)

''The Other Side of This Life''(Приватна пракса)
Последно појавувањеPiece of My Heart
(Вовед во анатомија)
СоздавачШонда Рајмс
ТолкуваКејт Волш
Информации
АлијасАди (Addie)
ПрекарСатана (Satan), Д-р Жешка (McHottie) (не се користи толку често како кај другите ликови со Mc прекарите) , Таа - Шепард (She-Shepherd)
ПолЖенски
ЗвањеДоктор по медицина, F.A.C.S., Доктор по филосовија
ЗанимањеНео-натална хирургија, Гинекологија и Обстетиција
СопружникД-р Дерек Шепард (разведени)

Адисон Форбс Монтгомери (англиски: Addison Forbes Montgomery) (претходно Montgomery-Shepherd - Монтгомери Шепард) е име на измислен лик од телевизиската серија на ABC Вовед во анатомија. Ликот го толкува глумицата Кејт Волш.

Позадина[уреди | уреди извор]

Откриено е дека Адисон е од Конекут. Откриено е исто така дека исто како и Марк Слоун, Адисон доаѓа од богато семејство. Исто така и Адисон како инвидуа е богата не сметајќи го наследството од родителите. Таа поседува три имоти: еден плац во Њујорк, куќа во Хамптонс и куќа во Санта Моника. Ричард Вебер има изјавено дека Адисон има плата што може да ја направи една од најплатените хирурзи во САД.

Адисон го запознава својот иден маж, Дерек Шепард на факултет и заедно го поминуваат своето стажанство под надгледност од нивниот сегашен многу добар и близок пријател д-р Ричард Вебер, со кој всушност не зборувала една цела година бидејќи тој ја научил вредна лекција да не се зближува толку многу со пациентите ставајќи ја на случај со пациент кој со сигурност ќе умре. Ади и Дерек двајцата станале многу почитувани и успешни во своите полиња што довело и двајцата да почнат свои пракси во Њујорк. Но за жал нивната кариера колку и да напредувала ова се го отуѓило нивниот брак. Откако Дерек ја фаќа како го изневерува со неговиот најдобар пријател Марк Слоун тој го напушта Њујорк и се преселува во Сиетл. Таму ја запознава Мередит Греј со која започнува врска. Адисон потоа доаѓа во Сиетл по наредба од Ричард и ја става на тест врската на Дерек и Мередит со тоа што на Мередит и се претставува како жената на Дерек.

Тие биле во брак единаесет години пред Адисон да го изневери. Споредувајќи ги семејствата на Адисон и Дерек, Дерек има многу браќа и сестри за разлика од Адисон која баш заради тоа и се доверува на Миранда дека никогаш не била потготвена да има деца. Откако таа и Дерек се разделиле, таа останува во Њујорк и живее со Марк цели два месеци, каде таа забременува и го абортира детето на Марк. Врската се прекинала откако Марк почнал да ја изневерува и Ричард ја вика Адисон во првата сезона да му помогне во еден тежок случај, знаејќи дека Адисон и Дерек се во тешка ситуација но незнаејќи ја причината што ги довела до тоа.

Краток преглед[уреди | уреди извор]

Иако Адисон е позната по тоа дека е „тешка“ и често непопустлива, таа покажува и добри особини од нејзиниот карактер од време на време. Таа често тврди дека е најдобра во полињата во кои работи и често им ја повторува својата биографија на луѓето кои се сомневаат во нејзините хируршки вештини.

Како еден од најдобрите хирурзи, Адисон често знае да ги предизвикува своите колеги најчесто Алекс Карев, кој има поминато голем дел од неговото стажанство со неа. Како и да е, таа исто така има и одлично однесување кон пациентите, како Изи Стивенс, е позната по тоа дека премногу се емоционално се врзува со поголем дел од нејзините пациенти. Нејзината татко - ќерка врска со нејзиниот ментор, Д-р Ричард Вебер, отсекогаш и нудела „засолниште“ на Адисон и и помогнало да открие некои од нејзините несигурности.

Таа одлучува да остане искрена со нејзиниот бивши сопруг и признава дека има грижа на совест поради аферата со Марк Слоун. Нејзиниот љубовен живот е често проблематичен и не е навикната на долги врски.

Хируршки вештини[уреди | уреди извор]

Историја на ликот[уреди | уреди извор]

Вовед во анатомија[уреди | уреди извор]

Прва сезона[уреди | уреди извор]

Втора сезона[уреди | уреди извор]

Трета сезона[уреди | уреди извор]

Третата сезона почнува дента по матурската вечер. Адисон излегува од бањата и наоѓа женска долна облека во приколката. Во тој момент сфаќа дека меѓу неа и Дерек е готово. Оди на работа каде работи на еден случај со бебе најдено во континјер. Во овој случај и помага Алекс што ни кажува дека останал сѐ уште во нејзиниот одел. На крајот на епизодата Адисон убаво испегланите гаќички ги закачува на огласната табла во болницата со знак „изгубено-најдено“.

Четврта сезона[уреди | уреди извор]

Приватна пракса[уреди | уреди извор]

Прва сезона[уреди | уреди извор]

Втора сезона[уреди | уреди извор]