Исаија Вашингтон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Исаија Вашингтон
Роден(а)Исаија Вашингтон IV
СопружникЏениса Мари Вашингтон (1999 - сè уште)

Исаија Вашингтон IV (англиски: Isaiah Washington IV) (роден 3 август 1963) е американски глумец, добитник на САГ и НААСП награди. Како ветеран на неколку филмови на Спајк Ли, Вашингтон е најдобро познат по неговата улога како д-р Престон Бурк од серијата на ABC, Вовед во анатомија.