Прејди на содржината

Кристин Гириш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кристин Гириш.

Кристин Гириш (германски: Kristin Gierisch, Цвикау 20 август 1990) е германска атлетичарка, специјалист за троскок и скок во далечина.[1]

Спортска биографија

[уреди | уреди извор]

Во 2007, таа станала германски шампион У-18, а на Светското првенство за млади во Остравазазела шесто место. Во 2009 година таа ги освоила германските У-20 и У-23 првенства. Таа скокнала 14,02 метри, што е германски младински рекорд. На Европското јуниорско првенство во Нови Сад завршила како петта. На германското јуниорско првенство во 2010 во Регенсбург била втора и 2011 година на Европското јуниорско првенство во Острава морала да се откаже од финалето заради повреда.

Во 2012 таа повторно била прва на првенството У-23 на Германија. Таа година го подобрила својот личен рекорд со 14,19 метри. Кратко потоа, таа учествувала на светското првенство во Истанбул, каде што била елиминирана во квалификациите. На Европското првенство во салатна 2015 година во Прага зазела четврто место, а најголемо нејзино достигнување досега било на 34-то Европско првенство во сала во 2017 година, освојувајќи златен медал.

Поважни резултати

[уреди | уреди извор]
Год. Конкуренција Град Плас. Рез. Врска
[Германија
2007 година. Светско првенство U-18 Острава, Чехија 6. 12,70 м [1]
2009 година. Европско првенство У-20 Нови Сад, Србија 5. 13.42 m [2]
2011 година. Европско првенство U-23 Острава, Чехија 10. (kv) 13,23 m [3]
2012. Светско првенство во сала Истанбул 17. 13,67 м [4]
2014. Европско првенство Цирих, Швајцарија 4. 13,76 м [5]
2015. Европско првенство во сала Прага, Чехија 4. 14,46 м [6]
Светско првенство Пекинг, Кина 8. 14,25 м [7]
2016 година. Светско првенство во сала Потемн, САД 14.30 м [8]
Европско првенство Амстердам, Холандија 8. 14.03 [9]
Олимписки игри Рио де Жанеиро, Бразил 11. 13.96 [10]
2012. Европско првенство во салата Белград 14,37 м [11]

Лични рекорди

[уреди | уреди извор]
  • Троскок - 14,31 Улм 2013.
  • Троскок (сала) - 14.46 Прага 2015

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]