Кревање тегови на Летните олимписки игри 2012 — до 63 кг за жени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Olympic flag.svg
Кревање тегови на
Летните олимписки игри
2012

Weightlifting pictogram.svg
Мажи Жени
  56 кг     48 кг  
62 кг 53 кг
69 кг 58 кг
77 кг 63 кг
85 кг 69 кг
94 кг 75 кг
105 кг +75 кг
+105 кг

Натпреварувањето во кревање тегови во категорија до 63 кг во женска конкуренција на Летните олимписки игри 2012 се одржа на 31 јули во Ексел Центарот во Лондон. [1]

Учествуваа вкупно 10 натпреварувачки од 10 држави.[2]

Формат на натпреварување[уреди | уреди извор]

Секоја дисциплина во овој спорт се состои од два дела.

Во првиот дел тегот се крева во еден потег од земјата до над глава, а во другиот дел, најчесто со поголеми тежини, тегот се крева до над колена со еден потег при што кревачот најчесто се спушта на колена да би си олеснил себеси, а потоа повторно крева на рамења, повторно спуштајќи се кон земјата и практично го крева тегот со помош на нозете, и на крајот во вис, повторно со помош на нозете.

Секој натпреварувач има по три обиди во двата начини на кревање.[3]

Распоред[уреди | уреди извор]

Сите саатници се по Британско летно време (UTC+1)

Датум Време Рунда
Вторник, 31 јули 2012 12:30 Финале

Рекорди[уреди | уреди извор]

Пред натпреварувањето светските и олимписките рекорди беа:

Светски рекорд Еден потег  Светлана Царукајева (RUS) 117 кг Париз, Франција 8 ноември 2011
Постепено  Маја Манеза (KAZ) 143 кг Анталија, Турција 20 септември 2010
Вкупно  Лиу Хаиксија (CHN) 257 кг Лианг Маи, Тајланд 23 септември 2007
Олимписки рекорд Еден потег  Хана Бациушка (BLR) 115 кг Атина, Грција 18 август 2004
Постепено  Наталија Скакун (UKR) 135 кг Атина, Грција 18 август 2004
Вкупно  Чек Ксиаомин (CHN) 242 кг Сиднеј, Австралија 19 септември 2000

Резултати[уреди | уреди извор]

Место Натпреварувач Тежина Еден потег (кг) Постепено (кг) Вкупно
1 2 3 Резултат 1 2 3 Резултат
Gold medal icon.svg  Маја Манеза (KAZ) 62.21 106 110 112 110 135 144 144 135 245
Silver medal icon.svg  Светлана Царункајева (RUS) 62.42 106 111 112 112 125 130 130 125 237
Bronze medal icon.svg  Кристин Гирард (CAN) 62.87 103 105 105 103 130 133 135 133 236
4  Сибел Шимшек (TUR) 62.28 105 105 105 105 130 133 133 130 235
5  Милка Манева (BUL) 62.66 98 102 105 102 125 131 134 131 233
6  Луз Акоста (MEX) 62.91 99 103 104 99 119 125 127 125 224
7  Син Ли (AUS) 59.65 78 83 86 83 98 103 106 103 186
8  Ларија Лику (FIJ) 61.45 78 82 85 82 100 105 105 100 182
9  Лусиа Кастањеда (NCA) 62.45 76 79 79 79 91 97 97 97 176
10  Силвана Салдариага (PER) 58.11 70 75 75 75 92 97 101 97 172
  • Казахстанката Маја Манеза поставила нов Олимписки рекорд од 245 килограми во вкупниот резултат.

Наводи[уреди | уреди извор]