Кревање тегови на Летните олимписки игри 2012 — до 69 кг за мажи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Olympic rings.svg
Кревање тегови на
Летните олимписки игри
2012

Weightlifting pictogram.svg
Мажи Жени
  56 кг     48 кг  
62 кг 53 кг
69 кг 58 кг
77 кг 63 кг
85 кг 69 кг
94 кг 75 кг
105 кг +75 кг
+105 кг

Натпреварувањето во кревање тегови во категорија до 69 кг во машка конкуренција на Летните олимписки игри 2012 се одржа на 31 јули во Ексел Центарот во Лондон.[1]

Учествувале вкупно 24 натпреварувачи од 20 држави.[2]

Формат на натпреварување[уреди | уреди извор]

Секоја дисциплина во овој спорт се состои од два дела.

Во првиот дел тегот се крева во еден потег од земјата до над глава, а во другиот дел, најчесто со поголеми тежини, тегот се крева до над колена со еден потег при што кревачот најчесто се спушта на колена да би си олеснил себеси, а потоа повторно крева на рамења, повторно спуштајќи се кон земјата и практично го крева тегот со помош на нозете, и на крајот во вис, повторно со помош на нозете.

Секој натпреварувач има по три обиди во двата начини на кревање. [3]

Распоред[уреди | уреди извор]

Сите саатници се по Британско летно време (UTC+1)

Датум Време Рунда
Вторник, 31 јули 2012 10:00 Финале

Рекорди[уреди | уреди извор]

Пред натпреварувањето светските и олимписките рекорди беа:

Светски рекорд Еден потег  Георги Марков (BUL) 165 кг Сиднеј, Австралија 20 септември 2000
Постепено  Жанг Гуоженг (CHN) 197 кг Цинхуандао, Кина 11 септември 2003
Вкупно  Галабин Боевски (BUL) 357 кг Атина, Грција 24 ноември 1999
Олимписки рекорд Еден потег  Георги Марков (BUL) 165 кг Сиднеј, Австралија 20 септември 2000
Постепено  Галабин Боевски (BUL) 196 кг Сиднеј, Австралија 20 септември 2000
Вкупно  Галабин Боевски (BUL) 357 кг Сиднеј, Австралија 20 септември 2000


Резултати[уреди | уреди извор]

Место Натпреварувач Група Тежина Еден потег (кг) Постепено (кг) Вкупно
1 2 3 Резултат 1 2 3 Резултат
Gold medal icon.svg  Лин Кингфенг (CHN) A 67.79 152 155 157 157 182 187 198 187 344
Silver medal icon.svg  Тријатно тријатно (INA) A 68.88 145 150 150 145 181 186 188 188 333
Bronze medal icon.svg  Разван Мартин (ROU) A 68.61 149 152 152 152 177 180 182 180 332
4  Ким Мјонг-Хјок (PRK) Б 68.78 140 145 145 145 177 184 187 184 329
5  Џуниор Санчез (VEN) Б 68.67 145 148 148 148 172 176 180 180 328
6  Мите Бинау (TUR) A 68.70 150 150 153 150 175 180 180 175 325
7  Вон Јеонг-Сик (KOR) A 68.73 144 147 147 144 178 186 187 178 322
8  Сардар Хасанов (AZE) Б 68.77 138 145 150 145 167 176 181 176 321
9  Брикен Чалја (ALB) A 68.96 143 146 146 143 173 174 177 177 320
10  Мохамед Абделбаки (EGY) A 68.97 141 145 145 145 171 176 176 171 316
11  Ким Кум-Сок (PRK) A 68.61 140 140 145 140 175 181 181 175 315
12  Дени Дени (INA) A 67.63 140 140 145 140 170 171 177 171 311
13  Данијар Исмаилов (TKM) Б 68.06 140 145 150 145 160 165 170 165 310
14  Дојлер Санчез (COL) Б 68.11 135 138 140 138 170 170 174 170 308
15  Катулу Рави Кумар (IND) Б 68.67 136 141 141 136 167 176 176 167 303
16  Атхафон Даенгчантуек (THA) Б 68.83 130 135 135 130 165 170 170 170 300
17  Герет Еванс (GBR) B 68.31 125 130 133 130 153 158 160 158 288
18  Буњамин Сезер (TUR) Б 66.95 120 125 130 130 135 145 153 145 275
 Аракел Мирозајн (ARM) A 68.73 148 148 151 148 177 177 181 DNF
 Даниел Годели (ALB) A 68.49 142 145 145 DNF
 Бернандин Кинге Матам (FRA) A 68.32 143 143 144 DNF
 Авган Бајрамов (AZE) A 68.54 142 142 142 DNF
 Венцелас Дабаја (FRA) A 68.66 135 135 135 DNF
 Бахрам Мендибаев (UZB) Б 68.69 135 135 135 DNF

Наводи[уреди | уреди извор]