Кревање тегови на Летните олимписки игри 2012 — преку 75 кг за жени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Olympic flag.svg
Кревање тегови на
Летните олимписки игри
2012

Weightlifting pictogram.svg
Мажи Жени
  56 кг     48 кг  
62 кг 53 кг
69 кг 58 кг
77 кг 63 кг
85 кг 69 кг
94 кг 75 кг
105 кг +75 кг
+105 кг

Натпреварувањето во кревање тегови во категорија преку 75 кг во женска конкуренција на Летните олимписки игри 2012 се одржа на 5 август во Ексел Центарот во Лондон.[1]

Учествуваа вкупно 14 натпреварувачки од 13 држави.[2]

Формат на натпреварување[уреди | уреди извор]

Секоја дисциплина во овој спорт се состои од два дела.

Во првиот дел тегот се крева во еден потег од земјата до над глава, а во другиот дел, најчесто со поголеми тежини, тегот се крева до над колена со еден потег при што кревачот најчесто се спушта на колена да би си олеснил себеси, а потоа повторно крева на рамења, повторно спуштајќи се кон земјата и практично го крева тегот со помош на нозете, и на крајот во вис, повторно со помош на нозете.

Секој натпреварувач има по три обиди во двата начини на кревање.[3]

Распоред[уреди | уреди извор]

Сите саатници се по Британско летно време (UTC+1)

Датум Време Рунда
Недела, 5 август 2012 12:30 Финале

Рекорди[уреди | уреди извор]

Пред натпреварувањето светските и олимписките рекорди беа:

Светски рекорд Еден потег  Татијана Каширина (RUS) 148 кг Белгород, Русија 18 декември 2011
Постепено  Јанг Ми Ран (KOR) 187 кг Гојанг, Јужна Кореја 28 ноември 2009
Вкупно  Жу Лулу (CHN) 328 кг Париз, Франција 13 ноември 2011
Олимписки рекорд Еден потег  Јанг Ми Ран (KOR) 140 кг Пекинг, Кина 16 август 2008
Постепено  Јанг Ми Ран (KOR) 186 кг Пекинг, Кина 16 август 2008
Вкупно  Јанг Ми Ран (KOR) 326 кг Пекинг, Кина 16 август 2008

Резултати[уреди | уреди извор]

Место Натпреварувач Тежина Еден потег (кг) Постепено (кг) Вкупно
1 2 3 Резултат 1 2 3 Резултат
Gold medal icon.svg  Жу Лулу (CHN) 130.83 142 146 146 146 181 187 190 187 333
Silver medal icon.svg  Татијана Каширина (RUS) 102.31 144 149 151 151 175 181 187 181 332
Bronze medal icon.svg  Хрипсиме Хуршудјан (ARM) 87.58 124 128 132 128 158 166 166 166 294
4  Јанг Ми Ран (KOR) 118.07 120 125 129 125 158 164 170 164 289
5  Нахла Рамадан (EGY) 105.51 122 125 125 122 150 155 158 155 277
6  Еле Опелог (SAM) 124.89 117 122 122 117 145 150 155 150 267
7  Сара Роблс (USA) 124.35 114 118 120 120 144 145 145 145 265
8  Олива Ниеве (ECU) 97.43 113 117 120 117 138 138 142 138 255
9  Мами Шиамото (JPN) 105.90 103 107 110 110 138 143 146 143 253
10  Холи Манголд (USA) 157.04 105 105 110 105 135 140 140 135 240
11  Астрид Кампосеко (GUA) 88.52 87 91 93 93 112 115 117 115 208
12  Луиза Питерс (COK) 88.58 74 78 82 82 95 100 105 100 182
13  Алберта Ампромах (GHA) 78.53 70 70 73 73 97 97 101 101 174
 Мериам Усман (NGR) 120.79 125 129 133 129 160 160 160 DNF
  • Русинката Татијана Каширина поставила нов светски рекорд од 151 килограм во кревање со еден потег.
  • Кинезинката Жу Лулу поставила светски рекорд од 333 килограми во вкупниот резултат, како и олимписки рекорд од 187 килограми во постепено кревање.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. https://archive.is/20120529174424/www.london2012.com/weightlifting
  2. Final entry list
  3. „Format competition – Weightlifting“. Архивирано од изворникот 2012-07-13. Посетено на 2012-07-13.