Кревање тегови на Летните олимписки игри 2012 — до 94 кг за мажи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кревање тегови на
Летните олимписки игри
2012

Мажи Жени
  56 кг     48 кг  
62 кг 53 кг
69 кг 58 кг
77 кг 63 кг
85 кг 69 кг
94 кг 75 кг
105 кг +75 кг
+105 кг

Натпреварувањето во кревање тегови во категорија до 94 кг во машка конкуренција на Летните олимписки игри 2012 се одржа на 4 август во Ексел Центарот во Лондон.[1]

Учествувале вкупно 22 натпреварувачки од 18 држави.[2]

Формат на натпреварување[уреди | уреди извор]

Секоја дисциплина во овој спорт се состои од два дела.

Во првиот дел тегот се крева во еден потег од земјата до над глава, а во другиот дел, најчесто со поголеми тежини, тегот се крева до над колена со еден потег при што кревачот најчесто се спушта на колена да би си олеснил себеси, а потоа повторно крева на рамења, повторно спуштајќи се кон земјата и практично го крева тегот со помош на нозете, и на крајот во вис, повторно со помош на нозете.

Секој натпреварувач има по три обиди во двата начини на кревање. [3]

Распоред[уреди | уреди извор]

Сите саатници се по Британско летно време (UTC+01:00)

Датум Време Рунда
4 август 2012 15:30 Група Б
19:00 Група А

Рекорди[уреди | уреди извор]

Пред натпреварувањето светските и олимписките рекорди беа:

Светски рекорд Еден потег  Акакиос Какиасвилис (GRE) 188 кг Атина, Грција 27 ноември 1999
Постепено  Симон Колецки (POL) 232 кг Софија, Бугарија 29 април 2000
Вкупно  Акакиос Какиасвилис (GRE) 412 кг Атина, Грција 27 ноември 1999
Олимписки рекорд Еден потег  Курош Багери (IRI) 187 кг Сиднеј, Австралија 24 септември 2000
Постепено  Илија Илин (KAZ) 226 кг Пекинг, Кина 17 август 2008
Вкупно  илија Илин (KAZ) 406 кг Пекинг, Кина 17 август 2008

Резултати[уреди | уреди извор]

Место Натпреварувач Група Тежина Еден потег (кг) Постепено (кг) Вкупно[4]
1 2 3 Резултат 1 2 3 Резултат
 Илија Илин (KAZ) A 93.52 177 182 185 185 224 228 233 233 418
 Александар Иванов (RUS) A 93.30 180 185 185 185 215 224 229 224 409
 Анатоли Чирику (MDA) A 93.29 178 181 181 181 220 226 228 226 407
4  Андреј Деманов (RUS) A 93.85 175 180 182 182 215 225 225 225 407
5  Саид Мохамадпур (IRI) A 94.00 177 180 183 183 219 224 226 219 402
6  Интигам Заиров (AZE) A 93.17 175 175 182 182 215 223 225 215 397
7  Алмаш Утешов (KAZ) A 93.15 167 173 175 175 213 220 225 220 395
8  Ким Мин Јае (KOR) A 93.68 178 182 185 185 210 220 221 210 395
9  Томаш Зиелински (POL) Б 93.61 167 172 175 175 208 210 215 210 385
10  Александар Макаранка (BLR) Б 93.65 165 170 175 175 200 205 209 209 384
11  Норајр Варданијан (ARM) A 93.83 170 175 175 170 210 216 216 210 380
12  Константин Пилијев (UKR) Б 93.59 160 166 166 166 200 206 206 206 372
13  Давид Кавелашвили (GRE) Б 93.21 165 170 173 170 200 205 205 200 370
14  Ендри Карина (ALB) Б 93.90 155 155 161 155 185 190 195 195 350
15  Абас Ал-Каисум (KSA) Б 93.06 140 150 155 155 171 180 185 180 335
16  Питер Киркбрајд (GBR) Б 93.37 138 142 142 138 180 185 190 190 328
17  Дејвид Катотау (KIR) Б 93.32 135 140 140 140 185 190 190 185 325
18  Кристофер Павон (HON) Б 93.20 130 135 140 140 170 177 180 180 320
19  Мика Анти-Роико (FIN) Б 93.63 140 140 140 140 180 180 185 180 320
20  Џин Греф (RSA) Б 93.32 130 137 141 137 170 175 176 176 317
 Арсен Казабијев (POL) A 93.56 170 174 174 170 DNF
  • Казахстанецот Илија Илин постогнал нов светски рекорд во постепено кревање од 233 килограми, како и нов светски рекорд во вкупниот резултат од 418 килограми.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. https://archive.today/20120529174424/www.london2012.com/weightlifting
  2. „Final entry list“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-08-08. Посетено на 2012-08-06.
  3. Format competition – Weightlifting
  4. https://archive.today/20121204163336/www.london2012.com/weightlifting/event/men-94kg/index.html?v=20120804-203849822

Надворешни врски[уреди | уреди извор]