Кревање тегови на Летните олимписки игри 2012 — до 75 кг за жени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Olympic flag.svg
Кревање тегови на
Летните олимписки игри
2012

Weightlifting pictogram.svg
Мажи Жени
  56 кг     48 кг  
62 кг 53 кг
69 кг 58 кг
77 кг 63 кг
85 кг 69 кг
94 кг 75 кг
105 кг +75 кг
+105 кг

Натпреварувањето во кревање тегови во категорија до 53 кг во женска конкуренција на Летните олимписки игри 2012 се одржа на 3 август во Ексел Центарот во Лондон.[1]

Учествуваа вкупно 13 натпреварувачки од 12 држави.[2]

Формат на натпреварување[уреди | уреди извор]

Секоја дисциплина во овој спорт се состои од два дела.

Во првиот дел тегот се крева во еден потег од земјата до над глава, а во другиот дел, најчесто со поголеми тежини, тегот се крева до над колена со еден потег при што кревачот најчесто се спушта на колена да би си олеснил себеси, а потоа повторно крева на рамења, повторно спуштајќи се кон земјата и практично го крева тегот со помош на нозете, и на крајот во вис, повторно со помош на нозете.

Секој натпреварувач има по три обиди во двата начини на кревање.[3]

Распоред[уреди | уреди извор]

Сите саатници се по Британско летно време (UTC+1)

Датум Време Рунда
Петок, 3 август 2012 12:30 Финале

Рекорди[уреди | уреди извор]

Пред натпреварувањето светските и олимписките рекорди беа:

Светски рекорд Еден потег Русија Наталија Заболотнаја (Рус) 296 Белгород, Русија 17 декември 2011
Постепено Русија Наталија Заболотнаја (РУС) 135 Белгород, Русија 17 декември 2011
Вкупно Русија Надежда Јевстиукина (РУС) 163 Париз, Франција 9 ноември 2011
Олимписки рекорд Еден потег Кина Као Леи (КИН) 282 Пекинг, Кина 15 август 2008
Постепено Кина Као Леи (КИН) 128 Пекинг, Кина 15 август 2008
Вкупно Кина Као Леи (КИН) 154 Пекинг, Кина 15 август 2008

Резултати[уреди | уреди извор]

Место Натпреварувач група Тежина Еден потег (кг) Постепено (кг) Вкупно
1 2 3 Резултат 1 2 3 Резултат
Gold medal icon.svg  Светлана Подобедова (KAZ) A 74.58 126 126 130 130 150 156 161 161 291
Silver medal icon.svg  Наталија Заболотнаја (RUS) A 74.80 125 128 131 131 147 155 160 160 291
Bronze medal icon.svg  Ирина Кулеша (BLR) A 74.95 116 121 125 121 140 145 148 148 269
4  Лидиа Валентин (ESP) A 74.39 115 115 120 120 140 145 148 145 265
5  Абир Абделрахман (EGY) A 74.60 112 116 118 118 140 148 151 140 258
6  Мадиас Нзесо (CMR) Б 74.55 105 110 115 115 131 136 140 131 246
7  Ева Миздал (POL) A 70.58 100 102 104 104 127 132 132 127 231
8  Жакелин Ферера (BRA) Б 74.12 95 100 102 102 121 126 128 128 230
9  Марија Фернандес Валдез (CHI) Б 74.70 96 100 100 96 120 127 131 127 223
10  Лим Ји-Хуе (KOR) Б 74.81 97 102 103 97 125 126 132 126 223
11  Тураја Соб (SYR) Б 73.36 80 86 91 86 105 113 115 115 201
12  Кадија Мохамед (UAE) Б 74.72 47 51 53 51 53 58 62 62 113
 Надежда Јевстиукина (RUS) A 74.23 125 125 125 DNF
  • Русинката Наталија Заболотнаја поставила олимписки рекорд од 131 килограм во кревање со еден потег како и 291 килограм во вкупниот резултат.
  • Казакстанката Светлана Подобедова поставила олимписки рекорд од 161 килограм во постепено кревање.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. https://archive.is/20120529174424/www.london2012.com/weightlifting
  2. Final entry list
  3. „Format competition – Weightlifting“. Архивирано од изворникот 2012-05-02. Посетено на 2012-05-02.