Кревање тегови на Летните олимписки игри 2012 — до 58 кг за жени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Olympic flag.svg
Кревање тегови на
Летните олимписки игри
2012

Weightlifting pictogram.svg
Мажи Жени
  56 кг     48 кг  
62 кг 53 кг
69 кг 58 кг
77 кг 63 кг
85 кг 69 кг
94 кг 75 кг
105 кг +75 кг
+105 кг

Натпреварувањето во кревање тегови во категорија до 58 кг во женска конкуренција на Летните олимписки игри 2012 се одржа на 30 јули во Ексел Центарот во Лондон.[1]

Учествувале вкупно 14 натпреварувачки од 10 држави.[2]

Формат на натпреварување[уреди | уреди извор]

Секоја дисциплина во овој спорт се состои од два дела.

Во првиот дел тегот се крева во еден потег од земјата до над глава, а во другиот дел, најчесто со поголеми тежини, тегот се крева до над колена со еден потег при што кревачот најчесто се спушта на колена да би си олеснил себеси, а потоа повторно крева на рамења, повторно спуштајќи се кон земјата и практично го крева тегот со помош на нозете, и на крајот во вис, повторно со помош на нозете.

Секој натпреварувач има по три обиди во двата начини на кревање. [3]

Распоред[уреди | уреди извор]

Сите саатници се по Британско летно време (UTC+1)

Датум Време Рунда
Понеделник, 30 јули 2012 12:30 Финале

Рекорди[уреди | уреди извор]

Пред натпреварувањето светските и олимписките рекорди беа:

Светски рекорд Еден потег Кина Чен Јангинг (КИН) 251 кг Доха, Катар 03.12.2006
Постепено Кина Чен Јангинг (КИН) 111 кг Доха, Катар 03.12.2006
Вкупно Кина Ки Хонгмеи (КИН) 141 кг Таиан, Кина 23.04.2007
Олимписки рекорд Еден потег Кина Чен Јангинг (КИН) 244 кг Пекинг, Кина 11.08.2008
Постепено Кина Чен Јангинг (КИН) 107 кг Атина, Грција 16.08.2004
Вкупно Кина Чен Јангинг (КИН) 138 кг Пекинг, Кина 11.08.2008

Резултати[уреди | уреди извор]

Место Натпреварувач Група Тежина Еден потег (кг) Постепено (кг) Вкупно
1 2 3 Резултат 1 2 3 Резултат
Gold medal icon.svg  Ли Ксујинг (CHN) A 105 105 108 108 133 138 144 138 246
Silver medal icon.svg  Пимсири Сиракаев (THA) A 100 103 103 100 131 136 140 136 236
Bronze medal icon.svg  Јулија Калина (UKR) A 101 104 106 106 123 127 129 129 235
4  Ратикан Гулној (THA) A 98 100 100 100 130 134 136 134 234
5  Бојанка Костова (AZE) A 100 103 105 105 124 124 128 128 233
6  Јонг Чун Ми (PRK) A 101 103 103 101 130 134 134 130 231
7  Настасија Новикава (BLR) A 103 106 108 103 127 127 133 127 230
8  Куо Хсинг-чун (TPE) A 91 101 102 91 129 133 133 129 228
9  Александра Ескобар (ECU) Б 57.48 100 100 103 103 123 127 127 123 226
10  Џакелина Хередиа (COL) A 98 100 101 100 125 125 125 125 225
11  Ромела Бегај (ALB) A 101 105 105 101 115 121 121 115 216
12  Зое Смит (GBR) Б 57.97 90 93 93 90 116 121 121 121 211
13  Кристин Улрих (GER) Б 57.40 88 91 93 93 110 114 116 114 207
14  Јанг Јун Хју (KOR) Б 57.93 83 87 87 87 108 113 116 113 200
15  Бедиха Тунадаџи (TUR) Б 57.34 84 87 87 87 103 107 107 107 194
16  Ани Моник (CAN) Б 57.91 85 85 88 85 105 105 105 105 190
17  Џенли Тегу Вини (SOL) Б 57.43 65 69 69 65 90 93 95 95 160
 Хидилин Диаз (PHI) Б 57.70 92 97 97 97 118 118 118 DNF
 Лина Ривас (COL) A 100 103 103 103 120 120 120 DNF

Ли Ксујинг од Кина постигна Олимписки рекорд од 108 килограми во кревање со еден потег, како и Олимписки рекорд во вкупниот резултат од 246 килограми.

Наводи[уреди | уреди извор]