Прејди на содржината

Клиноопашеста стрнарка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Клиноопашеста стрнарка
Клиноопашеста стрнарка во природен резерват во Пиражу, Бразил
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордови
Класа: Птици
Ред: Врапчевидни
Семејство: Тангари
Род: Тревни стрнарки
Вид: Клиноопашеста стрнарка
Научен назив
Emberizoides herbicola
(Vieillot, 1817)

Клиноопашеста стрнарка (науч. Emberizoides herbicola) — вид птица од семејството на тангарите (Thraupidae). Се среќава во Аргентина, Боливија, Бразил, Венецуела, Гвајана, Еквадор, Колумбија, Костарика, Панама, Парагвај, Перу, Суринам, Уругвај и Француска Гвајана.

Птицата претежно живее во Јужна Америка, и тоа во јужен Бразил, Боливија, источен Парагвај и крајниот североисток на Аргентина, во подрачјата на Серадо, Пантанал и јужна Каатинга; во помала мера присутна е и во северна Колумбија и централна Венецуела, атлантскиот брег на Гвијана, како и островот Маражо во одливот на Амазон. Природните живеалишта на клиноопашестата стрнарка се сувата савана, сезонски поплавените низински тревишта од суптропски и тропски вид, како и во значајно оштетени поранешни шумски предели.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. BirdLife International (2012). Emberizoides herbicola. IUCN Red List. Version 2013.2. International Union for Conservation of Nature. Посетено на 26 November 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]