Тревни стрнарки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тревни стрнарки
Тревни стрнарки
Emberizoides ypiranganus -Argentina-6.jpg
Мала стрнарка
Научна класификација [ у ]
Класа: Птици
Ред: Врапчевидни
Род: Тревни стрнарки
Temminck, 1822
Видови

Тревни стрнарки (науч. Emberizoides) — мал род птици од семејството на тангарите (Thraupidae) кој живее во тревестите предели на Средна и Јужна Америка.

Видови[уреди | уреди извор]