Пиражу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пиражу
Piraju
Општина
Vista parcial Piraju REFON.jpg
Местоположба во Сао Паоло
Местоположба во Сао Паоло
Земја Бразил
РегионЈугоисточен
Сој. државаСао Паоло
Површина
 • Вкупна504,5 км2 (1,948 ми2)
Население (2015)
 • Вкупно29.664
 • Густина5,9/км2 (15/ми2)
Часовен појасBRT/BRST (UTC-3/-2)

Пиражу (португалски: Piraju) — општина во сојузната држава Сао Паоло, Бразил. Зафаќа површина од 504,5 км2 и има 29.664 жители (2015).[1] Местото лежи на надморска височина од 646 м. Името доаѓа од домородниот туписки јазик и значи „жолта риба“.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Instituto Brasileiro de Geografia e Estatística“. Архивирано од изворникот на 2015-08-23. Посетено на 2017-11-06.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]