Кичевско-дебарска ударна бригада

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кичевско-дебарска ударна бригада
Активна6 октомври 1944
ЗемјаМакедонија
Видбригада
Големина650 борци, 30 вооружани
БиткиЗавршни операции за ослободување на Македонија

Кичевско-дебарска ударна бригада — бригада на НОБ во Македонија.[1]

Историјат[уреди | уреди извор]

Кичевско-дебарската ударна бригада била создадена со наредба на Генералштабот на НОВ. Таа броела 650 борци, од кои само 30 биле вооружани. Од нејзините акции, постакнати се нејзините придонеси за дејствијата на 48 дивизија. На 6 октомври ГШ издал наредба оваа бригада да се упати кон селото Горно Јаболчиште и да се вооружи. После тоа, бригадата добила наредба да влезе во состав на Првата македонска ударна бригада. За таа цел била испратена на тој терен и Охридската ударна бригада.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 д-р Марјан Димитријевски „Македонската војска 1944-1945“, Скопје, ИНИ, 1999 г., стр. ​139

Поврзано[уреди | уреди извор]