Изборна единица 1

Од Википедија — слободната енциклопедија

Изборната единица 1 е една од шесте изборни единици во Македонија. Оваа изборна единица опфаќа општини од Град Скопје и северна и западна Македонија. На парламентарните избори од оваа изборна единица се избираат дваесет пратеници за Собранието на Македонија.

Општини[уреди | уреди извор]

Electoral districts in Macedonia.png

Изборната единица 1 опфаќа територија на 9 општини:[1]

 1. Општина Аеродром
 2. Општина Кисела Вода
 3. Општина Центар
 4. Општина Карпош
 5. Општина Чаир (дел)
 6. Општина Сарај
 7. Општина Студеничани
 8. Општина Сопиште
 9. Општина Македонски Брод

Вкупен број на гласачи[уреди | уреди извор]

 • 2002: 279.593
 • 2006: 290.584
 • 2008: 295.917
 • 2011: 302.864
 • 2014: 297.686

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]