Иван Цвјетковиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Иван Цвјетковиќ
Лични податоци
Роден на 2 јануари 1960 (1960-01-02) (61 г.)
Роден во Строшинци, СФРЈ
Држава Социјалистичка Федеративна Република Југославија Југославија
Хрватска Хрватска (од 1991)
Играчки податоци
Позиција напаѓач
Повлекување 1995
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1982-1984 Слобода Тузла Слобода Тузла 62 (21)
1984-1986 Динамо Загреб Динамо Загреб 36 (8)
1985-1986 Рад Рад 14 (5)
1986-1988 Динамо Загреб Динамо Загреб 39 (16)
1988-1991 Сент-Труjден Сент-Труjден 64 (17)
1991-1992 Интер Запрешич Интер Запрешич 23 (9)
1992-1993 Сегста Сисак Сегста Сисак 15 (7)
1993-1994 Динамо Загреб Динамо Загреб 13 (5)
1994-1995 Хрватски Драговољац Хрватски Драговољац 0 (0)
Репрезентација
1990-1991 Хрватска Хрватска 3 (1)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 17 јануари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 јануари 2012

Иван Цвјетковиќ' (роден на 2 јануари 1960 година во Строшинци) — хрватски поранешен фудбалер, на позицијата напаѓач. Во моментов работи како агент со лиценцата на ФИФА.[1].

Клиенти[уреди | уреди извор]

Ова се фудбалерите кој се клиенти на Цвјетковиќ во моментов.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. CROATIA - playeragents
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 transfermarkt, уред. (15 април 2016). „Ivan Cvjetkovic - managed players“. Посетено на 15 април 2016.