Здрал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Common stork's-bill
Научна класификација edit
Царство: Plantae
Клад: Tracheophytes
Клад: Angiosperms
Клад: Eudicots
Клад: Rosids
Ред: Geraniales
Семејство: Geraniaceae
Род: Erodium
Вид:
E. cicutarium
Биномен назив
Erodium cicutarium
Синоними

Geranium cicutarium L.

Erodium cicutarium, исто така познат како здрал, е едногодишно растение – или во топла клима, двегодишно – член на фамилијата Geraniaceae на скриеносемените растенија. Настанато е во Макаронезија, умерена Евроазија и северна и североисточна Африка,[1] исто така беше воведено во Северна Америка во осумнаесеттиот век,[2] каде што оттогаш стана натурализиран, особено во пустините и сувите пасишта на југозападниот дел на Соединетите Американски Држави.[3]

Илустрација на здрал

Дистрибуција и екологија[уреди | уреди извор]

Растението е широко распространето низ Северна Америка. Расте како годишно во северната половина на континентот. Во јужните области на Северна Америка, растението има тенденција да расте како двегодишно со исправена навика и со многу поголеми лисја, цвеќиња и плодови. Цвета од мај до август. Здралот може да се најде на голи, песочни, тревни места и во внатрешноста и околу бреговите. Тоа е прехранбено растение за ларвите на кафеавата пеперутка аргус.

Семето на овој едногодишник е вид кој го собираат различни видови мравки-жетвари.[4]

Опис[уреди | уреди извор]

Тоа е влакнесто, лепливо едногодишно. Стеблата носат светло розови цветови, кои често имаат темни дамки на основите. Цветовите се наредени во лабава група и имаат десет филаменти - од кои пет се плодни - и пет стилови.[5] Листовите се шилести со влакнести стебла.[6] Долгата мешунка, обликувана како здрал, се отвора во спирала кога созрева, испраќајќи ги семките (кои имаат долги опашки наречени тенди) во воздухот.

Расејување на семето

Семето Erodium cicutarium користи механизми за самораспространување за да се рашири подалеку од мајчиното растение и исто така да достигне добро место на 'ртење за да ја зголеми кондицијата. Двете техники што ги користи Erodium се експлозивно распрскување, кое лансира семиња со складирање на еластична енергија, и дисперзија со самозакопување, каде што семето на Erodium се движат низ почвата со помош на промена на обликот со хигроскопско придвижување.[7]

Експлозивно расејување[уреди | уреди извор]

По цветањето, петте плодови на овошјето на Erodium и плевата, кои се додатоци на плодовитре слични на влакна, се спојуваат и прераснуваат во форма на ’рбет. Како што се сушат плодовите, дехидратацијата создава напнатост и се развива еластична енергија во тенките. Обликот на тенките се менува од прави во спирален, предизвикувајќи тие експлозивно да ги одвојуваат семињата подалеку од мајчините растенија.[8] За време на распрснувањето, механичката енергија складирана во специјализирани ткива се пренесува на семињата за да се зголеми нивната кинетичка и потенцијална енергија. Капацитетот за складирање на енергија на семето се одредува според нивото на хидратација, што укажува на улогата на тургорскиот притисок во механизмот за распрснување на експлозивните.[9]

Предности[уреди | уреди извор]

Предностите на експлозивното расејување и самозакопувањето се да се донесат зрелите семиња на E.cicutarium брзо на земја во текот на најповолниот период за закопување со хигроскопски механизми, со што се зголемува кондицијата.

Употреба[уреди | уреди извор]

Младите листови се јадат сурови или варени.[6] Наводно, целото растение може да се јаде со вкус сличен на остар магдонос ако се бере младо. Според Џон Ловеловата Медени растенија на Северна Америка (1926), „розовите цветови се вреден извор на мед (нектар), а исто така обезбедуваат многу полен“.[10] Кај народот Зуни, облога од џвакан корен се нанесува на рани и осип и се зема инфузија од коренот за болки во стомакот.[11]

Исхрана[уреди | уреди извор]

Здрелото е 90,6% вода, 7,9% јаглехидрати, 0,6% белковини, 3% прехранбени влакна, 0,8% пепел и 0,1% масти.[12]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Erodium cicutarium (L.) L'Hér“. Plants of the World Online. Royal Botanic Gardens, Kew. Посетено на 2019-04-03.
 2. Philip Stott, Scott Mensing & Roger Byrne (1998). „Pre-mission invasion of Erodium cicutarium in California“. Journal of Biogeography. 25 (4): 757–762. doi:10.1046/j.1365-2699.1998.2540757.x.
 3. Nancy E. Stamp (1984). „Self-burial behaviour of Erodium cicutarium seeds“. Journal of Ecology. 72 (2): 611–620. doi:10.2307/2260070. JSTOR 2260070.
 4. G. D. Harmon & N. E. Stamp (1992). „Effects of postdispersal seed predation on spatial inequality and size variability in an annual plant, Erodium cicutarium (Geraniaceae)“. American Journal of Botany. 79 (3): 300–305. doi:10.2307/2445019. JSTOR 2445019.
 5. David Giblin. Erodium cicutarium, redstem stork's bill, common stork's bill“. WTU Herbarium Image Collection. Burke Museum of Natural History and Culture. Посетено на October 29, 2013.
 6. 6,0 6,1 Elias, Thomas S.; Dykeman, Peter A. (2009) [1982]. Edible Wild Plants: A North American Field Guide to Over 200 Natural Foods. New York: Sterling. стр. 109. ISBN 978-1-4027-6715-9. OCLC 244766414. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:2“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 7. Dumais, Jacques; Hotton, Scott; Evangelista, Dennis (2011-02-15). „The mechanics of explosive dispersal and self-burial in the seeds of the filaree, Erodium cicutarium (Geraniaceae)“. Journal of Experimental Biology (англиски). 214 (4): 521–529. doi:10.1242/jeb.050567. ISSN 0022-0949. PMID 21270299.
 8. Stamp, N. E. (1989). „Seed Dispersal of Four Sympatric Grassland Annual Species of Erodium“. Journal of Ecology. 77 (4): 1005–1020. doi:10.2307/2260819. ISSN 0022-0477. JSTOR 2260819.
 9. Hayashi, Marika; Feilich, Kara L.; Ellerby, David J. (2009). „The mechanics of explosive seed dispersal in orange jewelweed (Impatiens capensis)“. Journal of Experimental Botany. 60 (7): 2045–2053. doi:10.1093/jxb/erp070. ISSN 1460-2431. PMC 2682495. PMID 19321647.
 10. John H. Lovell (1926). Honey Plants of North America.
 11. Scott Camazine & Robert A. Bye (1980). „A study of the medical ethnobotany of the Zuni Indians of New Mexico“. Journal of Ethnopharmacology. 2 (4): 365–388. doi:10.1016/S0378-8741(80)81017-8. PMID 6893476.
 12. Cohen, Shabtai; Koltai, Hinanit; Selvaraj, Gopinath; Mazuz, Moran; Segoli, Moran; Bustan, Amnon; Guy, Ofer (August 20, 2020). „Assessment of the Nutritional and Medicinal Potential of Tubers from Hairy Stork's-Bill (Erodium crassifolium L 'Hér), a Wild Plant Species Inhabiting Arid Southeast Mediterranean Regions“. Plants. 9 (9): 1069. doi:10.3390/plants9091069. PMC 7570100 Проверете ја вредноста |pmc= (help). PMID 32825348.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]