Еро Саринен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Еро Саринен
фотографија на Балтазар Кораб, помеѓу 1955 и 1956 година
Роден(а)20 август 1910
Кирконуми, Финска
Починал(а)1 септември 1961
Ен Арбор, Мичиген, САД
НационалностФинец, Американец
ЗданијаТехнички центар на General Motors

TWA терминал, аеродром ЏФК

висечки кров на аеродромот Далс
НацртиGateway Arch
"лале столица"

Еро Саринен (фински: Eero Saarinen, ˈeːro ˈsɑːrinen) (20 август 1910, Кирконуми, Финска1 септември 1961, Ен Арбор, Мичиген, САД) бил американски архитект и индустриски дизајнер со финско потекло, познат по прилагодувањето на неговиот стил во зависност од барањата на проектот: едноставни, коренити, сводни структурални облини или рационализам налик на машина.[1]

Саринен е значаен архитект на 20 век и претставник на органската архитектура. Најпрво се ориентирал кон строгите кубистички облици. Дури со текот на времето започнува да применува поекспресивни облици. Познат е по своите елегантни слободно носечки кровни конструкции.

Освен згради, Саринен развивал и мебел. Значајно дело е неговата "лале столица" (Tulip Chair), со широко, кружно подножје.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Eeva-Liisa Pelkonen and Donald Albrecht (eds), Eero Saarinen. Shaping the Future (2006)