Џенерал моторс

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од General Motors)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џенерал моторс
Oснована1908
СедиштеДетроит, Мичиген, САД
Опслужувано
подрачје
Цел свет
Клучни личностиВилијам К. Дјурант
Едвард Витакре
Дејноставтомобилство
Производиавтомобили
Вработени204.000 (2009)[1]
ОдделенијаШевролет
Бјуик
Кадилак
ГМЦ
ПорталGM.com

Џенерал моторс (англиски: General Motors) — американско повеќеделно претпријатие, најголеми производител на автомобили во светот во поголемиот дел од XX и XXI век.

Историја[уреди | уреди извор]

Компнијата била основана во 1908 год. од Вилијам К. Дјурант со цел да се здружат неколку компании за автомобили, и набрзо ги опфатила производителите на автомобилите „бјуик“, „олдсмобил“ (прекинат во 2004 година), „кадилак“ и „оукленд“ (подоцна „понтијак“). ГМ ја презел компанијата Шевролет во 1918 год. и ја создал Џенерал мотор аксептанс корпорација (ГМАК) во 1919 год. До 1929 год ГМ ја преминала Форд моторс, за да стане водечки американски производител на автомобили и додала некои прекуокеански фирми, како Воксал во Англија. ГМ ја купила корпорацијата Електронски системи за податоци (ЕДС) во 1984 год., и во 1986 год. ја купила вионакста компанија Хјуз (преименувана во Хјуз елетроник корп). ГМ основал нова автомобилска дивизија, Сатурн, во 1984 год. за да се натпреварува со јапонските автомобили. Во своето фокусирање на автомобилската индустрија. ГМ го продала ЕДС во 1996 год., продала дел од Хјуз во 1997 год., и станала единствен сопственик на автомобилите „сааб“ во 2000 год.[2]

ГМ продажба на возила по држава на светско ниво 2008[3]
(илјадници)
Ранг
во ГМ
Држава Продадени
возила
Удел
во пазарот (%)
1  САД 2,981 22.1%
2 Народна Република Кина НР Кина 1,095 12.0%
3  Бразил 549 19.5%
4  Обединето Кралство 384 15.4%
5  Канада 359 21.4%
6  Русија 338 11.1%
7  Германија 300 8.8%
8  Мексико 212 19.8%
9 Австралија Австралија 133 13.1%
10  Јужна Кореја 117 9.7%
11  Франција 114 4.4%
12  Шпанија 107 7.8%
13  Аргентина 95 15.5%
14  Венецуела 91 33.3%
15  Колумбија 80 36.3%
16 Индија Индија 66 3.3%

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Company Profile“. General Motors. 2010. конс. May 7, 2010. 
  2. Британика Енциклопедиски Речник. Топер, Скопје, 2005, книга 10, стр. 210
  3. Going Global“, The New York Times, 4 јуни 2009 (посет. 6 јуни 2009 г).