Прејди на содржината

Едуар Филип

Од Википедија — слободната енциклопедија
Едуар Филип
Édouard Philippe
121-ви премиер на Франција
На должноста
15 мај 2017 – 3 јули 2020
Претседател Емануел Макрон
Претходник Бернар Казнев
Наследник Жан Кастекс
Член на Националното собрание
за 7. округ на департманот Приморска Сена (Сен-Маритим)
На должноста
Стапил
23 март 2012
Претходник Жан-Ив Бесла
Претседател на општината Авр
На должноста
Стапил
18 декември 2010
Претходник Антоан Рифнак
Советник во департманот Приморска Сена
за кантонот Авр-5
На должноста
Стапил
23 октомври 2010
Претходник Антоан Рифнак
На должноста
17 март 2008 – 22 април 2012
Претходник Жан-Ив Бесла
Наследник Анита Жилета
Советник во Регионалниот совет
за Горна Нормандија
На должноста
29 март 2004 – 18 март 2008
Претседател Ален Ле Верн
Лични податоци
Роден(а) 28 ноември 1970(1970-11-28)(53 г.)
Руан, Франција
Партија Социјалистичка партија (пред 1994)
Обединети за Републиката (1994–2002)
Унија за народно движење (2002–2015)
Републиканци (2015–досега)
Сопружник Едит Шабр
Деца 3
Образование Лицеј Жансон де Саји
Установа Париски институт за политички науки
Национална школа за администрација

Едуар Филип (француски: Édouard Philippe), (Руан, 28 ноември 1970) – француски адвокат, политичар и премиер на Франција.

Како член на Унијата за народно движење, подоцна на Републиканците, бил член на Националното собрание на Франција како претставник на 7. округ на департманот Приморска Сена од 2012 година, како и градоначалник на Авр и претседател на општината Авр од 2010 година.

На 15 мај 2017 година, бил назначен за премиер од претседателот Емануел Макрон, прв премиер од различна партија од претседателот од времето кога Лионел Жоспен беше премиер за време на претседателскиот мандат на Жак Ширак до 2002 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]