Жан Кастекс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жан Кастекс
Jean Castex
Кастекс во 2020
122-ри премиер на Франција
На должноста
Стапил
3 јули 2020
Претседател Емануел Макрон
Претходник Едуар Филип
Градоначалник на Прад
На должноста
18 март 2008 – 3 јули 2020
Претходник Жан-Франсоа Дени
Наследник Ив Делкор (на функција)
Лични податоци
Роден(а) 25 јуни 1965.(1965-06-25)(58 г.)
Вик-Фезансак, Франција
Националност француска
Партија Унија за народно движење (до 2015)
Републиканци (2015–2020)

Жан Кастекс (25 јуни 1965, Вик-Фезансак – француски политичар кој дошол на функцијата премиер на Франција на 3 јули 2020..[1] Пред да биде назначен на оваа функија, тој бил висок државен службеник со задача да го координира ублажувањето на последиците од пандемија на коронавирус 2019-2020пандемијата на коронавирус 2019-2020 во Франција.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Mallet, Victor. „Macron names Jean Castex as new French prime minister“. www.ft.com. Financial Times.
  2. „French president names Jean Castex, who coordinated France's virus reopening strategy, as new prime minister“. Associated Press. 3 July 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]