Доналд Кнут

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Доналд Ервин Кнут
KnuthAtOpenContentAlliance.jpg
Роден јануари 10 1938 (1938-01-10) (воз. 80 г.)
Милвоки, Вискинсон, САД
Живеалиште САД
Националност американец
Полиња Математика
Компјутерска наука
Установи Стенфорд универзитет
Образование Case Institute of Technology
California Institute of Technology
Докторски ментор Маршал Хал
Докторанди Леонидас Ј. Гуибас
Мајкл Фридман
Скот Ким
Вауган Прат
Роберт Сегдевик
Џефри Витер
Андреј Бродер
Поважни награди Turing Award (1974)
John von Neumann Medal (1995)
Harvey Prize (1995)
Kyoto Prize (1996)
Страница
Donald E. Knuth

Доналд Кнут (роден 10 јануари, 1938) е компјутерски научник и професор на универзитетот Стенфорд.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со: