Џон Мекарти

Од Википедија — слободната енциклопедија
John McCarthy
John McCarthy at a conference in 2006
Роден(а)септември 4, 1927(1927-09-04)
Boston, Massachusetts, U.S.
Починал(а)октомври 24, 2011(2011-10-24) (возр. 84)
Stanford, California, U.S.
ПолињаComputer science
УстановиStanford University, Massachusetts Institute of Technology, Dartmouth College, Princeton University
ОбразованиеPrinceton University, California Institute of Technology
Докторски менторSolomon Lefschetz
ДокторандиRuzena Bajcsy
Ramanathan V. Guha
Barbara Liskov
Raj Reddy
Познат поArtificial intelligence, Lisp, circumscription, situation calculus
Поважни наградиTuring Award (1971)
Computer Pioneer Award (1985)
IJCAI Award for Research Excellence (1985)
Kyoto Prize (1988)
National Medal of Science (1990)
Benjamin Franklin Medal (2003)

Џон Мекарти (4 септември 1927 - 24 октомври 2011) е американски компјутерски научник и когнитивен научник . Мекарти е еден од основачите на дисциплината вештачка интелигенција .[1] Тој е соавтор на документот што го смислил поимот „ вештачка интелигенција “ (AI), го развил семејното јазично програмирање Lisp, значително влијаел на дизајнот на програмскиот јазик АЛГОЛ, го популаризирал споделувањето на времето, го измислил собирањето ѓубре и бил многу влијателен во раниот развој на АИ.

Поголемиот дел од својата кариера Мекарти го поминал на универзитетот Стенфорд .[2] Тој добил многу признанија и почести, како што е наградата Туринг во 1971 година за неговиот придонес на темата АИ,[3] Националниот медал на науката на Соединетите држави и наградата Кјото .

Ран живот и образование[уреди | уреди извор]

Он Мекарти е роден во Бостон, Масачусетс, на 4 септември 1927 година, од татко ирски имигрант и мајка имигрант од Еврејка од Литванија,[4] Џон Патрик и Ида (Глат) Мекарти. Семејството било обврзано често да се преселува за време на Големата депресија, сè додека таткото на МекКарти не нашол работа како организатор на Амагамираните работници на облека во Лос Анџелес, Калифорнија . Неговиот татко потекнувал од рибарското село Кроман во округот Кери, Ирска.[5] Неговата мајка починала во 1957 година.[6]

Мекарти бил исклучително интелигентен и го завршил средното училиште во Белмонт две години порано.[7] Мекарти бил прифатен во Калтек во 1944 година.

Мекарти покажал рана способност за математика ; за време на тинејџерските години тој предавал математика на колеџ со проучување на учебниците што се користат во блискиот Институт за технологија во Калифорнија (Калтек). Како резултат на тоа, тој бил во можност да ги прескокне првите две години математика на Калтех.[8] Мекарти бил суспендиран од Калтек поради неуспех да посетува курсеви по физичко образование .[9] Потоа служел во американската армија и бил повторно примен, примајќи диплома по математика во 1948 година.[10]

Токму на Калтех присуствувал на предавање на John von Neumann кое ги инспирирало неговите идни потфати.

Мекарти првично завршил постдипломски студии на Калтек пред да се пресели на Универзитетот Принстон . Докторирал по математика од Принстон во 1951 година по завршувањето на докторската дисертација, насловена како „ Оператори на проекции и парцијални диференцијални равенки “, под надзор на Доналд Ц. Спенсер .[11]

Академска кариера[уреди | уреди извор]

По краткорочни назначувања на Универзитетот Принстон и Стенфорд, Мекарти станал асистент на Дартмут во 1955 година.

Една година подоцна, Мекарти се преселил во МИТ како научен соработник во есента 1956 година.

Во 1962 година, Мекарти станал редовен професор на Стенфорд, каде останал до пензионирањето во 2000 година. До крајот на неговите рани денови на МИТ, неговите студенти веќе го нарекувале „чичко Џон“.[12]

Мекарти се залагал за математичка логика за вештачка интелигенција.

Прилози во компјутерската наука[уреди | уреди извор]

Мекарти во 2008 година

Johnон Мекарти е еден од „основачите“ на вештачката интелигенција, заедно со Алан Туринг, Марвин Мински, Ален Newуел и Херберт А. Симон . Мекарти, Мински, Натаниел Рочестер и Клод Е. Шанон го измислиле изразот „вештачка интелигенција“ во предлогот што тие го напишале за познатата конференција Дартмут во летото 1956 година. Оваа конференција ја започна ВИ како поле.[7][13] (Мински подоцна му се придружил на Мекарти на МИТ во 1959 година. )

Во 1958 година, тој го предложил примателот на совети, кој инспирирал подоцнежна работа на одговарање прашања и логичко програмирање .

Мекарти го измислил Лисп кон крајот на 1950-тите. Врз основа на ламблскиот калкулус, Лисп стана програмски јазик по избор за апликации за АИ по објавувањето во 1960 година.[14]

Во 1958 година, Мекарти служел во ад хок комитет за јазици на АЦМ, кој станал дел од комитетот што го дизајнираше АЛГОЛ 60 . Во август 1959 година тој предложил употреба на рекурзивни и условни изрази, кои станале дел од АЛГОЛ.[15] Потоа се вклучил во развивање на меѓународни стандарди во програмирање и информатика, како член на Меѓународната федерација за обработка на информации (IFIP) IFIP Работна група 2.1 за алгоритамски јазици и калкули,[16] што ги специфицираше, одржува и поддржува ALGOL 60 и ALGOL 68 [17]

Околу 1959 година тој ги измислил таканаречените методи за „ собирање смет “ за да ги реши проблемите во Лисп.[18][19]

Тој помогнал да се мотивира создавањето на Проектот МАК на МИТ кога работеше таму, а на Универзитетот Стенфорд, тој помогнал да се воспостави лабораторијата за АИ.

Мекарти бил клучен во создавањето на три од најраните системи за споделување време ( компатибилен систем за споделување време, систем за споделување време и систем за споделување време Дартмут ). Неговиот колега Лестер Ернест изјавил за Лос Анџелес Тајмс: „Интернетот немаше да се случи скоро веднаш штом се случи, освен фактот дека Џонсон започна и развој на системи за споделување време. Продолжуваме да измислуваме нови имиња за споделување на времето. Таа почна да се нарекува опслужувачи . . . Сега ние го нарекуваме cloud computing. Тоа е сè уште само споделување на времето. Џонсон го започна тоа “.[7]

Во 1961 година, тој бил можеби првиот кој јавно ја предложил идејата за комунални компјутери, во говорот одржан за да ја прослави стогодишнината на МИТ: таа компјутерска технологија за споделување време може да резултира со иднина во која компјутерската моќ, па дури и специфичните апликации ќе можат да се продаваат преку комунален деловен модел (како вода или електрична енергија ).[20] Оваа идеја за компјутер или алатка за информации била многу популарна во доцните 1960-ти, но исчезнала до средината на 1990-тите. Сепак, од 2000 година, идејата повторно се појавила во нови форми (видете давател на услуги за апликации, мрежни компјутери и облачни компјутери ).

Во 1966 година, Мекарти и неговиот тим од Стенфорд напишале компјутерска програма со која се играат серија шаховски игри со колегите во Советскиот Сојуз ; Тимот на Мекарти загубил два натпревари и ремизираше два натпревари (види Коток-Мекарти ).

Од 1978 до 1986 година, Мекарти развил circumscription метод на немонотоно расудување .

Други активности[уреди | уреди извор]

Награди и почести[уреди | уреди извор]

 • Награда Туринг од Здружението за компјутерски машини (1971).
 • Награда од Кјото (1988).
 • Национален медал на науката (САД) во математички, статистички и компјутерски науки (1990).[21]
 • Предизвикан како соработник на Музејот за компјутерска историја „за неговото ко-основање на областите на вештачка интелигенција (ВИ) и системи за споделување временски рамки и за големи придонеси во математиката и компјутерските науки“. (1999) [22]
 • Медал Бенџамин Франклин во компјутерска и когнитивна наука од Институтот Франклин (2003).
 • Внесена во Куќата на славните на АИ на IEEE Intelligent Systems (2011), за „значајниот придонес во областа на АИ и интелигентните системи“.[23]
 • Наречен како еден од хероите за инженерство на Стенфорд во 2012 година.[24]

Главни публикации[уреди | уреди извор]

 • Мекарти, Ј. 1959 година. "Programs with Common Sense" . Во Зборникот на трудовите на Тедингтон конференцијата за механизација на мисловните процеси, 756-91. Лондон: канцеларија за канцелариски материјал на нејзиното височество.
 • Мекарти, Ј. 1960 година. "Recursive functions of symbolic expressions and their computation by machine" . Комуникации на ACM 3 (4): 184-195.
 • Мекарти, Ј. 1963а „Основа за математичка теорија на пресметка“. Во компјутерско програмирање и формални системи . Северна Холандија.
 • Мекарти, Ј. 1963b. Ситуации, дејствија и каузални закони. Технички извештај, Универзитет Стенфорд.
 • Мекарти,,. И Хејс, П.Ј. 1969 година. Some philosophical problems from the standpoint of artificial intelligence . Во Мелцер, Б. и Мичи, Д., издавачи, Машинска интелигенција 4. Единбург: Универзитетски печат во Единбург. 463-502.
 • Мекарти, Ј. 1977 година. „Епистемолошки проблеми на вештачката интелигенција“. Во IJCAI, 1038-1044.
 • McCarthy, J (1980). „Circumscription: A form of non-monotonic reasoning“. Artificial Intelligence. 13 (1–2): 23–79. doi:10.1016/0004-3702(80)90011-9.

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • Кристофер Страхи, поднесе патент за споделување време на почетокот на 1959 година
 • Корнукопиец
 • Проблем со рамката
 • Список на пионери во компјутерската наука
 • Коток-Мекарти
 • Функција Мекарти 91
 • Формализмот на Мекарти
 • Вотсон (компјутер)

Користена литература[уреди | уреди извор]

 1. Conversations On the Leading Edge of Knowledge and Discovery, with Jeffrey Mishlove
 2. McCarthy, John. „Professor John McCarthy“. jmc.stanford.edu.
 3. „John McCarthy – A.M. Turing Award Laureate“. amturing.acm.org (англиски).
 4. Shasha, Dennis; Lazere, Cathy (1998). Out of Their Minds: The Lives and Discoveries of 15 Great Computer Scientists. Springer. стр. 23. ISBN 9780387982694. Посетено на February 27, 2016.
 5. „Leading academic who coined the term 'artificial intelligence'. The Irish Times (англиски). Посетено на January 28, 2016.
 6. „History of Computers and Computing, Birth of the modern computer, Software history, LISP of John McCarthy“. history-computer.com. Посетено на January 28, 2016.
 7. 7,0 7,1 7,2 Woo, Elaine (October 28, 2011). „John McCarthy dies at 84; the father of artificial intelligence“. Los Angeles Times.
 8. Hayes, Patrick J.; Morgenstern, Leora (2007). „On John McCarthy's 80th Birthday, in Honor of his Contributions“. AI Magazine. Association for the Advancement of Artificial Intelligence. 28 (4): 93–102. Архивирано од изворникот на 2011-09-23. Посетено на November 24, 2010.
 9. Williams, Sam (March 5, 2002). Arguing A.I.: The Battle for Twenty-first-Century Science. AtRandom. ISBN 978-0812991802.
 10. Lester Earnest. „A. M. Turing award: John McCarthy, United States – 1971“. ACM. Посетено на September 5, 2012.
 11. McCarthy, John (1951). Projection operators and partial differential equations (англиски).
 12. Steven Levy, Hackers, Heroes of the Computer Revolution, Gutenberg.org, стр. 34
 13. Roberts, Jacob (2016). „Thinking Machines: The Search for Artificial Intelligence“. Distillations. 2 (2): 14–23. Архивирано од изворникот на August 19, 2018. Посетено на March 20, 2018.
 14. McCarthy, John (1960). „Recursive Functions of Symbolic Expressions and Their Computation by Machine“. Communications of the ACM. 3 (4): 184–195. CiteSeerX 10.1.1.422.5235. doi:10.1145/367177.367199.
 15. McCarthy, John (August 1959). „Letter to the editor“. Communications of the ACM. 2 (8): 2–3. doi:10.1145/368405.1773349.
 16. Jeuring, Johan; Meertens, Lambert; Guttmann, Walter (August 17, 2016). „Profile of IFIP Working Group 2.1“. Foswiki. Посетено на October 4, 2020.
 17. Swierstra, Doaitse; Gibbons, Jeremy; Meertens, Lambert (March 2, 2011). „ScopeEtc: IFIP21: Foswiki“. Foswiki. Посетено на October 4, 2020.
 18. „Recursive functions of symbolic expressions and their computation by machine“. Communications of the ACM. April 1960. Посетено на March 29, 2009.
 19. „Recursive functions of symbolic expressions and their computation by machine, Part I“. Архивирано од изворникот на October 4, 2013. Посетено на November 24, 2013.
 20. Garfinkel, Simson (1999). Abelson, Hal (уред.). Architects of the Information Society, Thirty-Five Years of the Laboratory for Computer Science at MIT. Cambridge: MIT Press. стр. 1. ISBN 978-0-262-07196-3.
 21. „President's National Medal of Science: Recipient Details 1990“. National Science Foundation. February 14, 2006. Посетено на September 27, 2012.
 22. CHM. „John McCarthy – CHM Fellow Award Winner“. Архивирано од изворникот на April 3, 2015. Посетено на March 30, 2015.
 23. „AI's Hall of Fame“ (PDF). IEEE Intelligent Systems. 26 (4): 5–15. 2011. doi:10.1109/MIS.2011.64. Архивирано од изворникот (PDF) на 2011-12-16. Посетено на 2020-11-29.
 24. Beckett, Jamie (December 2, 2012). „Stanford School of Engineering names new engineering heroes“. Stanford News. Посетено на December 2, 2012.