Прејди на содржината

Чарлс Бахман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чарлс Бахман
Чарлс Бахман на стогодишната прослава на АЦМ Туринг во 2012 година
Роден(а)Чарлс Вилијам Бахман III
декември 11, 1924(1924-12-11)
Менхетен, Канзас, Соединети Држави
Починал(а)јули 13, 2017(2017-07-13) (возр. 92)
Лексингтон, Масачусетс, Соединети Држави
НационалностСоединети Држави
ПолињаИнформатика
УстановиDow Chemical Company
General Electric
Cullinet
Bachman Information Systems
ОбразованиеУниверзитет во Пенсилванија, Мичигенски државен универзитет
Познат поIntegrated Data Store
Поважни наградиТјурингова награда (1973)
Национален медал за технологија и иновација (2012)
Член на ЗСМ/ACM (2014)
Основна структура на навигациски CODASYL модел на база на податоци.

Чарлс Вилијам Бахман III (11 декември 1924 – 13 јули 2017 година) ― сметачки научник од Соединетите Држави, кој целата своја кариера ја поминал како индустриски истражувач, развивач и раководител наместо во академската заедница. Тој бил особено познат по неговата работа во раниот развој на системите за управување со бази на податоци. Неговите техники на слоевита архитектура ги вклучуваат неговите истоимени Бахманови дијаграми.

Животопис[уреди | уреди извор]

Чарлс Бахман е роден во Менхетен, Канзас, во 1924 година, каде што неговиот татко, Чарлс Бахман Помладиот, бил главен фудбалски тренер на Државниот колеџ во Канзас. Тој посетувал средно училиште во Ист Ленсинг, Мичиген, каде што неговиот татко работел како главен фудбалски тренер на Државниот колеџ во Мичиген од 1933-1946 година.

Во Втората светска војна тој се приклучил на армијата на Соединетите Држави и го поминал март 1944 до февруари 1946 година во Театарот на југозападниот Пацифик служејќи во противвоздушниот артилериски корпус во Нова Гвинеја, Австралија и Филипинските Острови. Таму првпат бил изложен и користел сметачи за контрола на пожар за да нишани 90 мм пиштоли.[1]

По неговото отпуштање во 1946 година, тој присуствувал на државниот колеџ во Мичиген и дипломирал во 1948 година со диплома по машинско инженерство, каде што бил член на Тау Бета Пи . Во 1949 година се оженил со Кони Хедли. [2] Потоа присуствувал на Универзитетот во Пенсилванија . Во 1950 година, тој дипломирал со магистерски студии по машинско инженерство, а исто така завршил три четвртини од барањата за МБА од универзитетскато Вортонско училиште за бизнис . [1]

Бахман починал на 13 јули 2017 година, во својот дом во Лексингтон, Масачусетс, од Паркинсонова болест на 92-годишна возраст [3]

Работа[уреди | уреди извор]

Бахман ја поминал целата своја кариера како софтверски инженер или управник во индустријата, а не во академијата. Во 1950 година почнал да работи во Dow Chemical во Мидленд, Мичиген . Во 1957 година тој стана првиот управник за обработка на податоци на Dow Chemical. Тој работал со корисничката група на IBM SHARE на развој на нова верзија на софтверот за генерирање извештаи, кој стана познат како 9PAC . Сепак, планираната нарачка на IBM 709 беше откажана пред да пристигне. [4] Во 1960 година се приклучил на Џенерал Електрик, каде што до 1963 година ја развил <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Integrated_Data_Store" rel="mw:ExtLink" title="Integrated Data Store" class="cx-link" data-linkid="126">Integrated Data Store</a> (IDS), еден од првите системи за управување со бази на податоци користејќи го она што стана познато како модел на навигациска база на податоци, во производствени информации и контролни системи (MIACS). . Работејќи за клиентот Weyerhaeuser Lumber, тој го разви првиот мултипрограмски мрежен пристап до базата на податоци IDS, ран систем за обработка на трансакции преку Интернет наречен WEYCOS во 1965 година. Подоцна во GE тој го разви производот „dataBasic“ кој нудеше поддршка на базата на податоци за корисниците на програмскиот јазик BASIC. Во 1970 година, GE го продаде својот компјутерски бизнис на Honeywell Information Systems, па тој и неговото семејство се преселиле од Феникс, Аризона во Лексингтон, Масачусетс . [5] Во 1981 година, тој се приклучи на една помала фирма, Cullinane Information Systems (подоцна Cullinet ), која понуди верзија на IDS наречена IDMS и поддржуваше рамки на IBM. [5]

Бахман информациски системи[уреди | уреди извор]

Во 1983 година, тој ја основал фирмата Bachman Information Systems, која развила линија на производи за софтверско инженерство со помош на компјутер (CASE). Главниот дел на овие производи беше BACHMAN/Data Analyst, кој обезбеди графичка поддршка за создавање и одржување на Бахмановите дијаграми. Беше прикажан во маркетинг програмата на IBM Reengineering Cycle, </link> комбинирајќи:

 1. обратно инженерство на застарени главни бази на податоци,
 2. моделирање на податоци,
 3. напредно инженерство кон нови физички бази на податоци, и
 4. оптимизација на дизајни на физички бази на податоци за перформанси DBMS.

Во 1991 година, Bachman Information Systems ја имаше својата иницијална јавна понуда, тргувајќи на берзата Наздак со симболот BACH. Откако достигна највисоко ниво од 37,75 долари во февруари 1992 година, цената падна на 1,75 долари во 1995 година. Во 1996 година, неговата компанија се спојува со Cadre Technology за да формира Cayenne Software. [6] Тој работел како претседател на комбинираната компанија една година, а потоа се пензионирал во Тусон, Аризона . Тој продолжил да служи како претседател на одборот на Cayenne, кој беше купен од Sterling Software во 1998 година [1][7]

Награди[уреди | уреди извор]

 • Бахман ја добил Тјуринговата награда од Здружението за сметачки машини (ЗСМ/ACM) во 1973 година за „неговиот исклучителен придонес во технологијата на бази на податоци“.
 • Тој бил избран за истакнат член на Британското компјутерско здружение во 1977 година за неговата пионерска работа во системите за бази на податоци. [8]
 • Во 2012 година, Бахман бил награден со Национален медал за технологија и иновации „за фундаментални пронајдоци во управувањето со бази на податоци, обработка на трансакции и софтверско инженерство“.[9]
 • Тој бил прогласен за соработник на ACM во 2014 година „За придонеси во технологијата на бази на податоци, особено Integrated Data Store (IDS).[10]
 • Во 2015 година, тој стана соработник на Сметачкиот историски музеј за неговата рана работа на развој на системи за бази на податоци.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 „Lectures: Charles W. (Charlie) Bachman“. Computer History Museum. Архивирано од изворникот на June 4, 2004. Посетено на 5 декември 2023.
 2. Thomas Haigh (October 2011). „Charles W. Bachman: Database Software Pioneer“ (PDF). Annals of the History of Computing. IEEE. 23: 71–80. doi:10.1109/MAHC.2011.68. Посетено на 5 декември 2023.
 3. Harrison Smith (July 16, 2017). „Charles Bachman, engineer who devised a better way to manage data, dies at 92“. The Washington Post. Посетено на July 16, 2017.
 4. Thomas Haigh (September 25–26, 2004). „Charles W. Bachman interview“. ACM Oral History interviews. стр. 2. doi:10.1145/1141880.1141882. ISBN 978-1-4503-1771-9.
 5. 5,0 5,1 Andrew L. Russell (9 април 2011). „Oral-History:Charles Bachman“. IEEE Oral History Network. Посетено на 5 декември 2023.
 6. „Proxy Statement for Bachman Information Systems, Inc“. US SEC. March 25, 1996. Посетено на 5 декември 2023.
 7. „Sterling software announces agreement to purchase Cayenne Software“. Press release. August 31, 1998. Посетено на 5 декември 2023.
 8. Tom Haigh. „Charles W. Bachman — A.M. Turing Award Winner“. Посетено на 5 декември 2023.
 9. {{Наведена мрежна страница|url=http://www.nationalmedals.org/laureates/charles-bachman#%7Ctitle=National Science and Technology Medals Foundation|last=Charles Bachman on his mother|date=1924-12-11|publisher=Nationalmedals.org|accessdate=5 декември 2023}
 10. ACM Fellows 2014