Насдак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Берзата „Насдак“ е американска берза со седиште во Њујорк. Рангиран е на второто место на листата на берзи според пазарната капитализација на акциите со кои се тргува, зад њујоршката берза.[1] Платформата за размена е во сопственост на Nasdaq, Inc.,[2] која исто така е сопственик на мрежата на берзи Nasdaq Nordic и неколку берзи на акции и опции во САД.

Историја[уреди | уреди извор]

„Насдак“ првично беше кратенка за Националното здружение на автоматизирани понуди на дилери на хартии од вредност.[3] Основана е во 1971 година од Националната асоцијација на дилери на хартии од вредност (НАСД), сега позната како Регулаторно тело за финансиска индустрија (ФИНРА).[4] На 8 февруари 1971 година, берзата Насдак започна со работа како прва електронска берза во светот.[5] Отпрвин, тоа беше само „систем на цитати“ и не даваше начин за вршење електронска трговија.[6] Берзата „Насдак“ помогна да се намали ширењето на понудите (разликата во цената помеѓу продавачите и купувачите), но не беше популарна меѓу брокерите бидејќи ги намалуваше нивните профити.

На 10 март 2000 година, индексот на берзата NASDAQ Composite достигна врв на 5.132,52, но до 17 април падна на 3.227[7] и, во следните 30 месеци, падна за 78% од својот врв.[8]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Monthly Reports | World Federation of Exchanges“. web.archive.org. 2014-08-17. Посетено на 2021-06-17.
  2. „Nasdaq | Business Solutions & Services“. web.archive.org. 2016-10-20. Посетено на 2021-06-17.
  3. „About Nasdaq“. www.nasdaq.com (англиски). Посетено на 2021-06-17.
  4. Terrell, Ellen. „Research Guides: Wall Street and the Stock Exchanges: Historical Resources: Introduction“. guides.loc.gov (англиски). Посетено на 2021-06-17.
  5. Terrell, Ellen. „Research Guides: Wall Street and the Stock Exchanges: Historical Resources: Introduction“. guides.loc.gov (англиски). Посетено на 2021-06-17.
  6. investing, Full Bio Follow Twitter Joshua Kennon is an expert on; assets; markets; director, retirement planning He is managing; Kennon-Green, co-founder of; Co.; Kennon, an asset management firm Read The Balance's editorial policies Joshua. „What Is the Nasdaq?“. The Balance (англиски). Посетено на 2021-06-17.
  7. „EconStats : NASDAQ Composite daily Index and Correlations with SP500. | stock markets“. www.econstats.com. Посетено на 2021-06-17.
  8. Kiplinger, Publisher. „3 Lessons for Investors From the Tech Bubble“. www.nasdaq.com (англиски). Посетено на 2021-06-17.