Доксиламин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Доксиламин
Skeletal formula of the doxylamine molecule
Ball-and-stick model of the doxylamine molecule
Систематско (IUPAC)
(RS)-N,N-dimethyl-2-(1-phenyl-1-pyridin-2-yl-ethoxy)-ethanamine
Клинички податоци
Заштитени имињаUnisom, Vicks Formula 44 (in combination with Dextromethorphan), others
AHFS/Drugs.commonograph
MedlinePlusa682537
Бременосна
категорија
  • AU: A
  • US: B (Без ризик во не-човечки студии)
  • A (Briggs)
Начин на издавање
  • AU: S3 (само со аптекар)
  • US: OTC
Начин на
примена
By mouth
Фармакокинетички податоци
БиорасположливостOral: 24.7%
Intranasal: 70.8%
Метаболизамцрнодробен (CYP2D6, CYP1A2, CYP2C9)
Полувреме на елиминација10–12 hours
ЕкскрецијаUrine (60%), feces (40%)[1]
Назнака
CAS-број469-21-6 Yes check.svgОк
ATC кодR06AA09
IUPHAR/BPS7171
DrugBankDB00366 Yes check.svgОк
ChemSpider3050 Yes check.svgОк
UNII95QB77JKPL Yes check.svgОк
KEGGD07878 Yes check.svgОк
ChEBICHEBI:51380 Yes check.svgОк
ChEMBLCHEMBL1004 Yes check.svgОк
Хемиски податоци
ФормулаC17H22N2O
Моларна маса270.369 g/mol
  (провери)

Доксиламин е антихистаминик од првата генерација. Може да се користи самостојно во краткотраен третман како седатив и во комбинација со други лекови за ублажување на симптомите на алергија и настинка во текот на ноќта. Доксиламинот исто така се користи во комбинација со аналгетиците парацетамол (ацетаминофен) и кодеин како комбиниран препарат на аналгетик/седатив, и во комбинација со витамин B6 (пиридоксин) во превенција на утринско гадење кај бремени жени.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „New Zealand Datasheet: Doxylamine Succinate“ (PDF). Medsafe, New Zealand Medicines and Medical Devices Safety Authority. 16 јули 2008. Архивирано од изворникот на 22 март 2016.