Цетиризин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Цетиризин
Систематско (IUPAC)
(±)-[2-[4-[(4-chlorophenyl)phenylmethyl]-1- piperazinyl]ethoxy]acetic acid
Клинички податоци
Заштитени имињаЛетизен, Зиртек
AHFS/Drugs.commonograph
MedlinePlusa698026
Licence dataUS FDA:врска
Бременосна
категорија
  • US: B (Без ризик во не-човечки студии)
Начин на издавање
Начин на
примена
орално
Фармакокинетички податоци
Биорасположливостдобро се апсорбира
Врзување за белковините~93%
МетаболизамОд организмот излегува непроменет
Полувреме на елиминација8.3 часа
Екскрецијаурина (претежно), hepatic or excrement (Small amounts)
Назнака
CAS-број83881-51-0 Ок
ATC кодR06AE07
IUPHAR/BPS1222
DrugBankDB00341 Ок
ChemSpider2577 Ок
UNIIYO7261ME24 Ок
KEGGD07662 Ок
ChEBICHEBI:3561 Ок
ChEMBLCHEMBL1000 Ок
СинонимиAlerid, Alatrol, Alzene, Cetirizina, Cetirin, Cetzine, Cetirizin, Cezin, Histazine, Humex, Letizen, Razene, Reactine, Zyrtec, Zirtec, Zodac, Zirtek, Zynor, Zyrlek, Zyllergy
Хемиски податоци
ФормулаC21H25ClN2O3
Моларна маса388.89
  (провери)

Цетиризинот претставува антихистаминик од втората генерација. Служи за третман на некои видови алергии. Во повеќето земји е достапен без рецепт.

Во 2023, е дваесет и петти најчесто пропишуван лек во Македонија, со повеќе од 209.000 рецепти.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Извештаи“. Е-здравство. Посетено на 2024-02-26.