Пиперазин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пиперазин
Piperazine Structural Formula V1.svg
Piperazine-3D-balls-B.png
Систематско име 1,4-Diazacyclohexane
Назнаки
110-85-0 Yes check.svgОк
ChEBI CHEBI:28568 X mark.svgН
ChEMBL ChEMBL1412 X mark.svgН
ChemSpider 13835459 X mark.svgН
DrugBank DB00592 Yes check.svgОк
Jmol-3D слики Слика
KEGG D00807 Yes check.svgОк
PubChem 4837
UNII 1RTM4PAL0V Yes check.svgОк
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Изглед White crystalline solid
Точка на топење
Точка на вриење
Freely soluble
Киселост (pKa) 9.8
Константа на базицитет (pKb) 4.19
-56.8·10−6 cm3/mol
Штетност
NFPA 704
NFPA 704.svg
2
2
0
 
 Yes check.svgОк(што е ова?)  (завери)
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Пиперазинот е органско соединение кое се состои од шестчлен прстен кој содржи два азотни атоми на спротивни позиции во прстенот.

Пиперазините се широка класа на хемиски соединенија, од кои голем број имаат важни фармаколошки особини, и кои во својата структура го содржат пиперазинскиот прстен.

Потекло и именување[уреди | уреди извор]

Пиперазинот го добил своето име поради сличноста во неговата хемиска структура со пиперидинот, кој е дел од структурата на пиперинот од црниот бибер (Piper nigrum). Сепак, пиперазините не се добиени од растенија од родот Piper.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Front Matter“. Nomenclature of Organic Chemistry : IUPAC Recommendations and Preferred Names 2013 (Blue Book). Cambridge: The Royal Society of Chemistry. 2014. стр. 142. doi:10.1039/9781849733069-FP001. ISBN 978-0-85404-182-4.