Биластин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Биластин
Bilastine.svg
Систематско (IUPAC)
2-[4-(2-{4-[1-(2-Ethoxyethyl)-1H-benzimidazol-2-yl]-1-piperidinyl}ethyl)phenyl]-2-methylpropanoic acid
Клинички податоци
Заштитени имињаНиксар
Начин на издавање
  • US: Not FDA approved
  • Rx-only in EU
Назнака
CAS-број202189-78-4 Yes check.svgОк
ATC кодR06AX29
DrugBankDB11591
ChemSpider161234 Yes check.svgОк
UNIIPA1123N395 Yes check.svgОк
KEGGD09570
ChEMBLCHEMBL1742423 Yes check.svgОк
Хемиски податоци
ФормулаC28H37N3O3
Моларна маса463,62 g·mol−1
 X mark.svgНYes check.svgОк (што е ова?)  (провери)

Биластинот е антихистаминик од втората генерација кој се користи во третманот на алергиски конјуктивит и уртикарија.

Покажува селективност за хистаминските H1 рецептори,[1] и има слична ефиксасност како цетиризинот, фексофенадинот, и деслоратадинот.[2] Бил развиен во Шпанија во FAES Farma.

Биластинот е одобрен во Европската Унија за симптоматски третман на алергиски риноконјуктивит и уртикарија,[3] но не е одобрен за употреба во САД.[4]

Дозирање[уреди | уреди извор]

Се зема преку уста и покажува брз почеток на дејство (за 30–60 минути).[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Corcóstegui R, Labeaga L, Innerárity A, Berisa A, Orjales A (2005). „Preclinical pharmacology of bilastine, a new selective histamine H1 receptor antagonist: Receptor selectivity and in vitro antihistaminic activity“. Drugs in R&D. 6 (6): 371–84. doi:10.2165/00126839-200506060-00005. PMID 16274260.
  2. 2,0 2,1 Jáuregui I, Bartra J, del Cuvillo A, Dávila I, Ferrer M, Montoro J, Mullol J, Sastre J, Valero A (2011). „Bilastine and quality of life“. Journal of Investigational Allergology and Clinical Immunology. 21 Suppl 3: 16–23. PMID 22185046.
  3. „Cumulative Nce introduction index, 1983–2010“. Annual Reports in Medicinal Chemistry. Annual Reports in Medicinal Chemistry. 46: 531. 2011. doi:10.1016/B978-0-12-386009-5.00035-7. ISBN 9780123860095.
  4. Bilastine Approval Status, drugs.com