Прејди на содржината

Димитриј Димитриевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Димитриј Димитриевски
Димитриј Димитриевски како играч на Брегалница 2008
Лични податоци
Роден на 11 јули 2002(2002-07-11)(21 г.)
Роден во Велес, Македонија
Висина 1.75 м
Позиција Среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Брегалница 2008
Младинска кариера
2017-2019 Њу Старс
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2019-2021 Њу Старс
2021 Македонија Ѓорче Петров 1932
2022 Кит-Го Пехчево
2022- Брегалница 2008
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Димитриј Димитриевски (роден на 11 јули 2002 година) ― македонски средишен фудбалер. Тој е брат близнак на фудбалерот Михаил Димитриевски.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Во 2017 година, Димитриевски се приклучил во младинските категории на Њу Старс од Скопје.

Во почетокот на 2019 година, односно во втората половина на сезоната 2018/19, Димитриевски заиграл за сениорскиот состав на Њу Старс која во моментот играл во четвртата по ранг ОФЛ Скопје. За време на сезоната 2019/20, Поради ширењето на пандемијата на COVID-19 од вирусот SARS-CoV-2, Фудбалската федерација на Македонија на 12 март 2020 одлучила, поради безбедноста на фудбалските работници, привремено да ги суспендира Општинските лиги и останатите натпреварувања организирани од Федерацијата.[1] Димитриевски и Њу Старс, како првопласирани при прекинот, биле извлечени да бидат унапредени во Третата лига.[2] Во сезоната 2020/21, како и сите екипи, Димитриевски и Њу Старс не ја довршиле сезоната поради задолжителните тестови за КОВИД-19.[3] Во август 2021 година, тој се преселил во Македонија Ѓорче Петров 1932 кој бил прволигаш.[4] Таму не останал долго бидејќи на полусезоната се преселил во второлигашот Кит-Го Пехчево. Во летото 2022 година, се преселил во прволигашот Брегалница 2008.[5] Следната сезона продолжил во штипскиот клуб.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Државното првенство во сите конкуренции се прекинува на неодредено време“. Фудбалска федерација на Македонија. 12 март 2020. Архивирано од изворникот на 2020-03-13. Посетено на 9 август 2023.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. „Draw for filling the 3.MFL North made“. macedonianfootball.com. 6 август 2020. Архивирано од изворникот на 2020-08-15. Посетено на 9 август 2023.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  3. „Фудбалските лиги повторно пред прекин?“. kajgana.com. 22 април 2021. Архивирано од изворникот на 2021-05-13. Посетено на 9 август 2023.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  4. „Бразилец доаѓа во Македонија Ѓорче Петров“. lider.mk. 7 август 2021. Архивирано од изворникот 2023-08-09. Посетено на 9 август 2023.
  5. „Евро-гол на Димитриевски, Брегалница го победи Пелистер со 3-1“. ekipa.mk. 4 февруари 2023. Архивирано од изворникот 2023-08-09. Посетено на 9 август 2023.
  6. Горан Упале (6 август 2023). „Димитриевски и Андерсон стрелаа, Брегалница го надигра Силекс во Штип!“. gol.mk. Архивирано од изворникот 2023-08-06. Посетено на 9 август 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]