Демирхисарска парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Демирхисарска парохија — македонска православна парохија, дел од Крушевско-демирхисарското архијерејско намесништво на Преспанско-пелагониската епархија на МПЦ - ОА. Парохијата го опфаќа градот Демир Хисар (парохиско седиште) и селата Стругово, Загориче, Утово, Обедник, Свиниште, Метимир и Смилево. Старешина на парохијата е Тони Смуткоски (сос. 2016).[1]

Цркви[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата.[2] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Никола“
(парохиска црква)
Демир Хисар (Мургашево)
Црква „Св. Кирил и Методиј“ Демир Хисар
Црква „Св. Атанасиј“ Стругово
Црква „Св. Антониј“ Стругово
Црква „Св. Никола“ Загориче/Утово
Црква „Св. Пресвета Богородица“ Обедник 1956 Викиекспедиција Железник 249.jpg
Црква „Св. Никола“ Метимир 1885 Св. Никола- Метимир.jpg
Црква „Св. Ѓорѓи“ Свиниште 1864 Велоекспедиција Ѓават-Кол 61.jpg
Црква „Св. Ѓорѓи“ Смилево Викиекспедиција Железник 258.jpg
Црква „Св. Ѓорѓи“ Смилево Викиекспедиција Железник 251.jpg
Црква „Св. Димитриј“ Смилево Викиекспедиција Железник 250.jpg
Црква „Св. Петар и Павле“ Смилево Sv.petar smilevo.jpg
Црква „Св. Петка“ Смилево 2013

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Демирхисарска парохија“. Преспанско-пелагониска епархија. Посетено на 2 декември 2017.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°13′11″N 21°12′37″E / 41.21972° N; 21.21028° E / 41.21972; 21.21028