Црква „Св. Ѓорѓи“ - Смилево (селска)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
Викиекспедиција Железник 258.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Крушевско-демирхисарско
Парохија Демирхисарска
Местоположба
Координати 41°9′15.7″N 21°6′39″E / 41.154361° N; 21.11083° E / 41.154361; 21.11083Координати: 41°9′15.7″N 21°6′39″E / 41.154361° N; 21.11083° E / 41.154361; 21.11083
Населено место Смилево
Општина Демир Хисар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Архитектонски опис
Архитектонски тип трикорабна базилика
Портал „МПЦ“

Свети Ѓорѓи (позната и како Свети Ѓорѓија) — главна селска црква во демирхисарското село Смилево, сместена на височинка во селото.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена во 1911 година, една година пред завршување на отоманското ропство.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата е прилично голема и во основа претставува трикорабна градба со полукружен дрвен средишен свод и покриени странични бродови. Поседува петострана апсида со слепи аркади од надворешната страна.[2]

Црквата поседува три влеза и големи пространи прозорци, поставени во два реда на северниот и на јужниот ѕид. Ѕидовите се од кршен камен, а на фасадата се обработени со фугирање. Има покрив на две води и истиот е од ќерамиди, но најверојатно првично бил од плочи. Отворите, венецот и апсидата се изработени од делкан камен.[2]

Во внатрешноста црквата има галерија.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Смилево“. Мој Роден Крај. Посетено на 11 март 2020.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Димитров; Никола (2017). Географија на населби : општина Демир Хисар. Битола. ISBN 978-608-65616-4-2.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]